kvetiny_snubni_prsteny
Inspirace, Praktické info

Co vše zařídit na svatbu

Hurá, konečně se vyslovil a požádal mě o ruku! Nemůžeš odtrhnout oči od nové ozdoby prsteníčku a v hlavě už přepínáš na mód SVATBA. V lepším případě se rozhodnete začít plánovat svatbu podle tradice do roka a do dne nebo si necháte pár let na přípravy. Tak i tak, v článku najdeš co vše zařídit na svatbu.

Svatební šílenství začíná…

Jaké šaty, kde se vezmeme, církevní nebo státní sňatek, koho vlastně pozveme, kdo nám to odfotí a milion dalších otázek a hodiny strávené na Google a diskusích o svatbách. Vezmi si kafe nebo sklenku vína, protože tenhle článek o zařizování svatby bude trochu delší. Začíná to pravé svatební šílenství.

Svatební rozpočet

V prvé řadě si stanovte svatební rozpočet, od kterého se výběr služeb pak odvíjí. Řekněte si, kolik jste za kterého dodavatele ochotni nejvíce dát a podle toho se řiďte. Každá máme jiné preference a dáváme jednotlivým položkám různou důležitost, proto nelze obecně říct, jaká hodnota je správná. Můžeš mít šaty za 1000 Kč nebo za 100 000 Kč, to samé prstýnky a další služby. Je ale dobré stanovit si svůj strop.

Stanovení termínu svatby

Předem si stanovte termín svatebního dne. Jestli nebazírujete na speciálním datu, odpíchněte se od volných termínů, které nabízí místo, kde se chcete brát, případně mít hostinu nebo obojí. S tímto termínem oslovuješ všechny dodavatele a bez něj se dále nehneš.

Počet hostů

Další důležitou položkou pro přípravy je alespoň hrubá představa o počtu hostů, protože podle toho budeš řešit místo na svatbu a svatební hostinu, kde by se ti měli všichni vejít, ubytování, velikost dortu, počet koláčů, případně dalších sladkostí a dalších služeb odvíjejících se od počtu osob.

TIP: Co se rozhodně vyplatí mít vždy po ruce při zařizování svatby? Mrkni se na recenzi na Originální svatební diář.

Místo pro obřad

Vybrat to pravé místo snů, kde si řeknete své „ANO“ dá docela zabrat. Jedna věc je ho najít, druhá pak, aby měli volný termín. Jestli jste v termínu flexibilní, je to určitá výhoda. Dobré je vybraná místa navštívit a zjistit jaké jsou tam možnosti, jaká je dostupnost a zázemí.

Samozřejmě pokud se chcete vzít v obřadní síni radnice, tam není co řešit a termín jen zarezervuješ na matrice. Dnešní doba je však krásná v tom, že se můžete vzít skoro kdekoliv, pokud je to místo vhodné pro obřad a seženete na něj oddávajícího. Klasika mimo radnici jsou zámky a hrady nebo parky, méně tradiční pak například zoo, hory, louky a lesy, až úplný extrém třeba pod vodou nebo ve vzduchu.

misto_na_svatebni_obrad
Zdroj: Pixabay.com

Svatební hostina

Jestli je hostina v jiném místě než obřad, postup pro výběr je dost podobný. Nejprve najít vyhovující místo, navštívit jej, ochutnat jídlo, okouknout služby, prostory a osobní schůzka s provozním s alespoň orientační cenovou nabídkou. U cenové nabídky pozorně sleduj, za co vše kromě spotřeby jídla a nápojů chtějí příplatky, protože to dokáže svatbu slušně prodražit.

Za mě vzhledem k úspoře času, který během svatby utíká snad 100x rychleji, je svatba „vše na jednom místě“ naprosto ideální řešení. Zkuste si tedy zjistit, zda ve vybraném místě nemají prostor i pro svatební obřad nebo v jeho blízkém okolí. Svatební hostinu můžete mít v restauraci, kulturním domě nebo jiných pronajatých prostorách jako hájenky či klubovny, ale i doma na zahradě pod širým nebem jen s párty stanem.

Návštěva matriky

K svatbě patří trocha byrokracie. Každá matrika minimálně na začátku roku vypisuje všechny oddací termíny na daný rok. Prvním krokem je ověřit si svůj termín, zda daná matrika opravdu oddává a zarezervovat si jej.

Před svatbou (cca měsíc) je nutná návštěva matriky, kde vyplníte formuláře Dotazník o uzavření manželství a v případě sňatku mimo obřadní síň radnice formulář Žádost o povolení uzavřít manželství mimo úředně určenou místnost a zaplatíte k tomu správní poplatek 1000 Kč. K tomu si navíc účtují některé matriky další poplatky, takže se jen cena za obřad může vyšplhat až na 10 000 Kč i více.

I pro církevní sňatek je potřeba mít z matriky potvrzené osvědčení. Sebou nezapomeňte vzít rodné listy. VŠE ŘEŠÍŠ S MATRIKOU, POD KTEROU ÚZEMNĚ SPADÁ MÍSTO OBŘADU, NIKOLIV V MÍSTĚ VAŠEHO TRVALÉHO POBYTU. Podrobné informace k návštěvě matriky včetně odkazů na formuláře najdeš v článku Podmínky a doklady k uzavření manželství.

Svatební oznámení

Svatební oznámení má dneska tisíce podob a dávno už to není jen klasika s kudrlinkovým písmem, holoubky, citáty a lesklým papírem (nic proti tomu). Můžeš si jej nechat vyrobit na zakázku, vybírat z mnoha připravených vzorů a nechat vytisknout nebo pokud jsi kreativní, vytvoříš ho sama podle návodů, kterých je plný internet.

K tomu patří kartičky s pozváním ke svatebnímu stolu a můžeš přidat i průvodní dopis s informacemi pro svatebčany, kteří jsou zvaní na svatbu. Protože předání jen svatebního oznámení nerovná se pozvánka na svatbu. Šikovným prostředkem pro sdílení informací ke svatbě je i webová stránka, kterou si rychle vytvoříš na jakémkoliv blogu nebo využij profesionálních svatebních stránek. Na blogu najdeš hned 15 tipů, kde si svatební web vytvořit.

Snubní prstýnky

Výběr nejdůležitějšího symbolu vašeho svazku obnáší opět obcházení zlatnictví nebo i svatebních akcí (mrkni, co se chystá), kde si prstýnky vyzkoušíte. I snubní prsteny už nabízí větší možnosti a volnost v použitých materiálech a stylech. Na co se zaměřit při jejich výběru, si přečti v mém článku Snubní prsteny jako symbol manželství aneb jak je správně vybrat .

Pořídit se dají klasické kroužky ze žlutého zlata, ale i z bílého nebo růžového zlata a jejich kombinace, stříbrné, titanové, z chirurgické oceli, wolframové i dřevěné. Dámské prstýnky jsou dnes častěji zdobené brilianty nebo zirkony. Každý materiál má plusy i mínusy, které jsem rozebrala v článku Snubní prstýnky nejen ze zlata aneb z jakých materiálů mohou být.

Svatební šaty a doplňky pro nevěstu

Šaty, ve kterých budeš vypadat jako princezna nebo jako víla podle momentálních trendů, bílé, ivory nebo jiné barvy – je toho mraky, jen si vybrat a hlavně nejlépe vyzkoušet, v čem se opravdu budeš cítit dobře. Jestli si šaty koupíš vlastní nové, z bazaru nebo zapůjčíš ve svatebním salónu, to už je na tobě. K tomu vybrat vhodné boty, šperky, závoj, spodní prádlo a případně popůlnoční šaty, boty na přezutí, sexy prádýlko na svatební noc (nebo ráno) a župan na přípravy nevěsty.

svatebni_oblek_saty_povesene
Zdroj: Pixabay.com

Svatební oblek a doplňky pro ženicha

Buďme upřímné, chlapi výběr obleku tak neprožívají, ale je taky neméně důležité, aby jim dobře seděl. Na výběr má z různých odstínů černé, modré nebo i méně tradiční bílou nebo béžovou barvu. K tomu ještě vybrat košili (nejlépe 2 – jednu náhradní), kravatu nebo motýlka, boty, ponožky, pásek nebo kšandy a případně manžetové knoflíčky. K těm hlavně nezapomeňte pořídit košili, u které jdou manžetové knoflíčky použít.

Svatební dort a jiné sladkosti

Ve výběru svatebního dortu je dnes taky velká volnost. Někdo dává přednost potahované klasice, jiní zase přivítají svěží piškotový „nahatý“ (naked) nebo „polonahatý“ (seminaked) dort ozdobený jen ovocem a květinami. Jestli vám nebude péct dort šikovná známa, o které víš, že je fakt umí, ale chceš to nechat na profících, rozhodně si domluvte ochutnávku. Někteří mají přímo vypsané termíny, s jinými se domluvte individuálně. To co totiž chutná jednomu, nemusí chutnat druhému a je dobré si udělat svůj názor, i když mám dobré reference.

Ke svatbě patří i svatební koláče, někde rozvážené už před svatbou jako zvací koláčky, ale i jako občerstvení na svatební stůl. Ke klasice patří třeba cukroví a v posledních letech i oblíbené sweetbary, kde jsou pro hosty nachystané různé laskominy jako buchty, cupcaky, čokoládová lízátka, mini zákusky apod. (stáhni si cedulky s vtipnými texty pro svůj sweetbar). Řiď se ale podle toho, zda svatebčané jsou opravdu na sladké, aby to nebylo přespříliš.

svatebni_seminaked_dort_s_kvetinami
Zdroj: Pixabay.com

Svatební fotograf, kameraman

Výběru svatebního fotografa, případně kameramana, byste měli věnovat také nějaký ten čas. Pokud tedy nepatříš k těm šťastlivcům, kteří mají někoho šikovného a ochotného přímo v rodině nebo mezi přáteli. Projděte si jejich práci, posílejte poptávky a sjednejte si osobní schůzku. Musíte si sednout i jako lidé, přece jen s vámi bude trávit celý váš důležitý den.

Ne vždy by měla být cena rozhodující – je dobré porovnat si co, kdo, za jakou cenu nabízí a uvědomit si, že to není jen ohodnocení jeho práce v daný den, ale i dalších spousta hodin strávených na výběru a úpravě finálních fotografií. Fotky nebo video, snubní prsteny a hezké vzpomínky jsou v podstatě to jediné co vám ze svatby zůstane. Samozřejmostí by mělo být i uzavření písemné smlouvy. Jak vybrat toho pravého fotografa si přečti v tomto článku.

Hudba

Živá hudba, DJ nebo snad jen notebook a bedničky? Každé má svoje pro a proti a je jen na tobě, čemu dáváš přednost. Na co bys ale měla myslet při zajišťování hudby najdeš v tomto mém článku. Dalším bodem je pak výběr hudby – na příchod nevěsty a ženicha, obřad, (mrkni se na můj výběr 61 tipů na hudbu k obřadu), první novomanželský tanec a tanec s rodiči.

Květiny

Vybrat si tu správnou kytici, která se ti bude líbit a bude sedět i ke stylu svatebních šatů a celé svatby je dnes pomalu vyšší dívčí, protože je toho přece tolik. Navíc je velký rozdíl i v cenách dle sezónnosti vybraných květin, pak je na zváženou, jestli trvat na tvých oblíbených tulipánech při listopadové svatbě.

Mimo kytice pro nevěstu budeš řešit minimálně korsáž pro ženicha a výzdobu. Navíc můžeš objednat květiny pro maminky, menší korsáž nebo květinový náramek pro svědky, na boho svatbu i věneček do vlasů.

TIP: Chceš se při plánování svatby vyvarovat chyb jiných nevěst? Koukni se na e-book Mé svatební přešlapy od Šárky Pospíšilové, která čerpá ze zkušenosti nejen z vlastní svatby, takže pěkně příběh ze života bez příkras. Knížku můžu doporučit, je napsaná čtivě, vtipně a s nadhledem.

Líčení

Každá chceme vypadat v den D prostě dokonale a nejlepší je svěřit se odborníkovi, který dokáže zamaskovat i ten beďar, který se z ničeho nic přes noc objevil. Jestli nemáš svojí ověřenou kosmetičku, hledej dle recenzí a hlavně nezapomeň zajít na zkoušku líčení, aby si věděla, že ti opravdu sedí. Výhodou je i šikovná kamarádka, která líčení rozumí nebo se nalíčit sama, jestli si troufáš.

Kadeřnice

Tady platí to samé co u výběru líčení. Hlavní je vše vyzkoušet, sdělit kadeřnici svou představu, přijít s obrázkem z internetu, že přesně takhle to chceš. Jestli se výsledek při zkoušce nebude tvé představě podobat ani zdánlivě, tak hledej dál. Důležité je se cítit dobře.

Ubytování, doprava

Pro svatebčany je možné zajistit ubytování, jestli je svatba pro všechny daleko od jejich bydliště nebo prostě jen chcete, aby si to užili. Případně zajistěte rozvoz. Jak pojmete náklady na ubytování je už na vás. Můžete zaplatit za všechny nebo jen za svědky a rodiče a zbytek si uhradí ubytování sami. Žádná varianta není špatná a je to jen o vašich finančních možnostech.

Výzdoba, vývazky, dárky pro hosty a další maličkosti

Do téhle škatulky se toho dá zařadit spousta a zdánlivě malé položky dokážou slušně zahýbat s rozpočtem. Je taky rozdíl, jestli si necháváš tyto věci vyrobit nebo si je vyrobíš alespoň z části sama, ale i ten materiál něco stojí. Nakoukni do Tvořivého koutku, kde najdeš návody a šablony k tisku ke stažení zdarma, které ti pomůžou ušetřit čas.

Jsou to pak položky jako vývazky (inspiraci včetně návodu najdeš v článku Označ si svého svatebčana), jmenovky, balónky, fotokoutek, kapesníčky na slzy dojetí, truhla na přání, kornouty na rýži, konfety nebo plátky růži, bublifuky, knihy hostů, girlandy, rámečky, kolíčky, šňůrky, košíčky a krabičky

banner-vysluzky-300x250-1414165347.jpg

Co se týče dárků pro hosty, je to takový trochu zvláštní trend, ale ani my jsme se tomu ve finále neubránili a obdarovali jsme hosty svatebním šampusem. Na výběr máte něco dobrého na zub (např. víno nebo pálenku, domácí marmelády, pečené čaje, medy, žvýkačky, čokoládky, mandličky, sušenky) nebo nějaké drobnosti – tužky, klíčenky, mýdla, keramiku, apod. Zvlášť kapitolou jsou pak dárky pro rodiče. Pro další inspiraci na dárky mrkni na můj článek Tipy na jedlé i nejedlé dárky pro svatebčany.

TIP: Chceš ušetřit nějakou tu kačku na svatebních maličkostech? Mrkni se, co jsem na svou svatbu pořídila na Ali a jestli ještě váháš nad svou první objednávkou, příjde ti vhod můj Nevěstin průvodce nákupem na Aliexpressu.

svatebni_pozvanky_krabicka_s_mandlickami
Zdroj: Pixabay.com

Výběr svědků

Vybrat toho správného člověka, který vám vaše manželství osvědčí, ale také je organizačně schopný. Může to být sourozenec nebo nejlepší kamarád/ka, ale v podstatě kdokoliv, komu už bylo 18 let.

Zasedací pořádek

Vymyslet, kdo kde bude u svatební tabule sedět není až tak jednoduché, pokud chcete skloubit alespoň trochu zásady etikety a zároveň brát v potaz vztahy mezi svatebčany, věk, apod. Nejlepším pomocníkem je v tomto tužka a papír nebo Excel.

Harmonogram dne

Nemusíš mít naplánovanou zrovna každou minutu času celého dne, ale je dobré mít nejen pro sebe, ale i pro svatebčany a dodavatele pár záchytných bodů, kdy se bude co dít, aby byli jak se říká „na značkách“. Zásadními body je čas obřadu, oběda, focení, krájení dortu, novomanželský tanec a večeře, případně nějaký program navíc.

Rozlučka se svobodou

Konečně příjemnější část celých příprav. Už jen proto, že těchto příprav se většinou zhostí svědek s tvými přáteli, a na tobě je jen výběr těch, které chceš pozvat a maximálně sdělit svou představu. Všechno, co chceš o rozlučce se svobodou vědět, jsem sepsala v tomto článku. Nezbytnosti pro správnou zejména dámskou jízdu najdeš v tomhle e-shopu.
Není to však povinnost a když rozlučku se svobodou nechceš, tak ji prostě neměj.

Svatební cesta

To nejlepší na konec. Vybrat místo, kde si půjdete užít svoje líbánky. Je jedno jestli pojedete někam do Karibiku nebo do českého kempu pod stan, důležité je, abyste si to spolu užili. Inspiraci najdeš v rubrice Svatební cesta.

Jestli si dočetla až tady, gratuluji a doufám, že ti tyto informace pomohly. Abys měla ucelený přehled co vše zařídit, stáhni si můj check-list svatebních příprav, který stačí jen vytisknout. Jestli potřebuješ více prostoru na poznámky, vyzkoušej tento skvělý svatební diář.

Svatební kolečko však svatbou nekončí, takže tady si přečti, co tě čeká za vyřizování po uzavření manželství.

Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám 🙂