svatební šaty pověšené na ramínku v řadě
Inspirace, Praktické info

Vyberte si své šaty snů ve svatebním salónu, kde Vás budou hýčkat

Už od prvního dne zasnoubení (nebo ještě dříve) máš jasnou představu o svých svatebních šatech, ale kde je vzít? Koupit, nechat je ušít nebo si je půjčit ze svatebního salónu? Takové dilema řeší nejedna nevěsta, a proto jsem se opět spojila s profesionály ve svém oboru – svatebním salónem TYANO, a v rozhovoru jsme dali dohromady všechny důležité informace a rady pro ty, kteří přemýšlí nad půjčením svatebních šatů.

Co bys měla vědět o půjčení šatů ze svatebního salónu

Tento článek je pro všechny ženy, které váhají, neví co od návštěvy svatebního salónu čekat a chtějí se dozvědět více. Uvař si kafíčko nebo nalej sklenku dobrého vína, tohle čtení bude trochu delší, ale věřím, že tady najdeš odpovědi na své otázky a pomůže ti to v rozhodování.

Děkuji dámám Věře a Martině ze svatebního salónu TYANO, které se v rozhovoru podělili o své zkušenosti a velmi užitečné rady pro všechny nastávající nevěsty.

pet svatebnich satu na raminku

Najít ty správné svatební šaty může vypadat složitě, ale nebojte se, ty pravé prostě poznáte
zdroj: fotoarchív svatebního salónu TYANO

Jak dlouho před svatbou by měla budoucí nevěsta začít řešit výběr svatebních šatů. Je nutná rezervace termínu nebo může přijít kdykoliv?

Samozřejmě záleží na každé nevěstě, ale my doporučujeme začít s výběrem zhruba 4 – 5 měsíců před svatbou.  Možná se to může někomu zdát velmi dlouho, ale důvodů pro to je hned několik.

Na prvním místě jde určitě o časové pohodlí nevěsty, která má tak dostatek času si z nabídky svatebních salónů vybrat, navštívit je a učinit finální rozhodnutí.

Důležitým faktorem je také portfolio šatů, ze kterých si nevěsta může v salónu vybírat. Zejména v kratších intervalech před frekventovanými svatebními měsíci bývá mnoho populárních modelů již zamluvených a nevěsta pak nedostane ani možnost si jej vyzkoušet, natož půjčit.

Pro nevěstou vybraný model šatů je pak dostatečná časová rezerva vítána i ze strany salónu, zejména když je třeba na šatech činit úpravy z důvodů individuálních potřeb nevěsty.

Neméně důležitým důvodem, pro který je dobré mít svatební šaty zajištěné dostatečně dopředu, je skutečnost, že mnohdy vzhled šatů – barva, zdobení, styl… udávají nevěstě charakter dalších svatebních služeb, jako jsou účes, líčení, doplňky, květina (na tu pak může být vázána celková květinová výzdoba svatby) a oblečení ženicha.

Každá nevěsta toho má před svatbou opravdu mnoho k zařizování, a protože něčím prostě začít musí, tak výběr svatebních šatů je pro to dobrá volba. Z naší zkušenosti přichází nevěsty nejčastěji k výběru svatebních šatů ihned poté, co mají zajištěno svatební místo. Dané je logické, neboť často společně hledáme styl šatů podtrhující krásu nevěsty právě ve zvoleném místě obřadu a svatební hostiny.

Často se v souvislosti s danou otázkou setkáváme s dotazy těhotných nevěst nebo nevěst, které očekávají z různých jiných důvodů větší úbytek váhy nebo opačně.  I těmto nevěstám radíme, aby si šaty vybraly v dostatečném časovém předstihu, pouze se s nimi domlouváme na větším množství tzv. předsvatebních zkoušek, abychom stihly na jejich případné změny v postavě včas reagovat úpravou šatů nebo hledáním jiných vhodných šatů z nabídky salónu. Konkrétně v takovém případě nevěstě sami doporučujeme, aby se objednala na další zkoušku, hned jak bude mít pocit, že se její křivky výrazně změnily od stavu, při kterém si rezervovala šaty.

Samozřejmě nezřídka se stává, že budoucí nevěsty přijdou do svatebního salónu tzv. na poslední chvíli.  Vystavují se tím sice riziku, že jejich vyhlédnuté šaty budou již rezervované jinou nevěstou a budou muset svůj výběr změnit, ale na ostatní služby salónu to nemá vliv. Pokud nevěstě šaty perfektně sedí a nejsou rezervované, pak není problém půjčit je ihned na druhý den.  Jediné, o co se taková nevěsta ochudí,  je příprava šatiček na svatbu z naší strany.  Každé šaty před půjčením stahujeme ze salónu minimálně týden před jejich rezervací, zajistíme vyprání a vyžehlení a takto šaty čekají už  jen na svou nevěstu.  Proto i nevěsty na poslední chvíli, by si měly najít čas a šaty si vybrat alespoň 14 dní před svatbou.

Z naší zkušenosti můžeme upřímně říci, že nevěsty přicházející na poslední chvíli, jsou mnohdy takové „pohodářky“, že jim jejich klid i v rámci předsvatebních příprav, můžeme jen závidět 🙂 .

dve zeny zkouší saty ve svatebnim salonu

Důležité je cítit se ve svatebních šatech příjemně
zdroj: fotoarchív svatebního salónu TYANO

Co by si měla vzít nevěsta na zkoušku s sebou a jak je to s make-upem, může být namalovaná nebo raději ne, aby nezašpinila šaty?

Je obecně známo, že nevěsty bývají žádány, aby na zkoušku chodily nenalíčené.  Nejde o rozmar ze strany salónu, ale o požadavek s praktickým odůvodněním. Při zkoušce se šaty make-upem zašpiní a věřte, nejde to uhlídat.  Jakmile má žena nalíčenou pleť, dekolt a ústa, tak se vždy nějakou takovou částí zkoušených  šatů dotkne. Ne nepodstatným faktem je, že spousta dnešních make-upů zanechává i trvalé skvrny na látce a to pak pro nevěstu i salón  znamená řešit nepříjemnost spojenou se zničením šatů při zkoušce.

Trochu úsměvným důvodem k danému požadavku je i samotné pohodlí nevěsty. Byť se to nezdá, tak zkouška svatebních šatů je docela fyzicky náročná nejen pro obsluhu salónu, ale i pro samotné nevěsty a když  nevěsta poctivě vyzkouší několik modelů, tak se i „pěkně zapotí“.

Pokud k nám přijde nevěsta silně nalíčená, slušně ji požádáme o odlíčení, k čemuž jí poskytneme i příslušnou kosmetiku. Naopak po zkoušce nevěstě umožníme nalíčit se zpět dekorativní kosmetikou, kterou pro takové účely v salónu máme. Samozřejmostí pro nás je umožnění nevěstě osvěžení po zkoušce, včetně použití deodorantu.

Je mnoho drobností, z nichž se zkouška „cizí slečny a cizí obsluhy salónu“ mění v příjemné chvíle dvou žen, které spojila dohromady v zásadě hezká a vtipná životní chvilka. Ženské trable při zkoušce v podobě jiné tváře ženy při odlíčení, rozcuchání, únava ze zkoušky apod., jsou právě takovými drobnostmi, na které bude nevěsta jednou i s úsměvem vzpomínat 🙂 .

Na zkoušku je dobré přijít s obuví. Je pochopitelné, že málokterá nevěsta má svou svatební obuv půl roku dopředu. Nicméně každá z nás ví, jaká obuv je nám příjemná, na jak velkém, silném podpatku se cítíme komfortně a kterým směrem tedy zaměříme svůj výběr svatební obuvi. Proto si na zkoušku s sebou vezměte takovou obuv, která se představě svatební obuvi nejvíce podobá. Je skutečně jedno, zda jsou to letní sandálky, lodičky, které máte ve skříni už třetí sezónu, nebo kozačky, které mají přesně takový podpatek, jako budou mít svatební střevíčky.

Pokud už máte nějaký svatební doplněk (šperk, závoj, ozdobu do vlasů, svatební pléd), který by měl ladit k šatům, vezměte si jej sebou také.

dve zeny ve svatebním salonu

Nezapomeňte si s sebou na zkoušku vzít i případné doplňky jako závoj apod.
zdroj: fotoarchív svatebního salónu TYANO

Po praktické stránce lze doporučit, pokud má nevěsta zvolenou barvu své svatby a k tomu doladěného ženicha, aby si přinesla i vzorek takové barvy (ubrousek, kravatu, manžetový knoflíček, květinu dané barvy  apod.). Jakkoliv nevěsta by na svatbě měla být vždy svým vzhledem jedinečná, velmi často se v dnešní době při výběru svatebních šatů řeší, aby i ona „ladila“ celkovému konceptu svatby.

Platí se za zkoušení šatů – od kusu nebo jednorázový poplatek bez omezení počtu zkoušených šatů a proč tomu tak je? Co vlastně poplatek zahrnuje?

Většina svatebních salónů si poplatek za zkoušku účtuje. Není na to však žádné ustálené pravidlo, co za něj mohou očekávat. Existují poplatky tzv. jednorázové, kterým má nevěsta uhrazenu celou zkoušku, nalézt lze i salóny, které mají poplatek za každou hodinu zkoušky.  Některé omezují počet zkoušených šatů jiné ne.  V drtivé většině salónů je ale s poplatkem spojeno základní občerstvení (voda, káva, čaj). Dále je využit i k tomu, aby šatičky byly stále krásné a voňavé.

Poplatek za zkoušku velmi účinně odrazuje slečny, které si chtějí zkouškou svatebních šatů spíše ukrátit dlouhou chvíli a vlastně svatební šaty ani nepotřebují. Jakkoliv se to nezdá, opravdu i takové ženy jsou. Svatební šaty jsou luxusní společenské šaty, určené opravdu jen budoucím nevěstám. Péče o svatební šaty a jejich uchování v top stavu vyžaduje citlivé zacházení, s nímž se zbytečné zkoušení (zapínání knoflíčků, vytahování gumiček, utahování šněrovaček atd.), neslučuje.  

V našem svatebním salónu TYANO se platí poplatek ve výši 300,-Kč.  Zkouška je plánována na hodinu a půl a půl hodiny je ponecháno na úpravu nevěsty po zkoušce a administrativu.  Z praxe se nám osvědčilo, že  poctivé zkoušení modelů  hodinu a půl je dostatečný časový prostor. Pokud nevěsta potřebuje času více a není po ní rezervace další zkoušky, nemáme problém ji vyhovět a nechat si v klidu šaty dozkoušet. Poplatkem neomezujeme počet  zkoušených modelů.

Nevěsty si většinou představují návštěvu svatebního salónu jak z amerického filmu, s kafíčkem a šampaňským, prostor jenom pro sebe apod. Jak probíhá výběr svatebních šatů ve vašem salónu?

Opravdu krásná otázka. Velmi nás těší, že zkouška svatebních šatů u nás je realitou, tak jak ji můžeme vidět v amerických filmech 🙂 . Naše motto je, že zkouška svatebních šatů je zážitek. Musíme se společně smát, nesmíme usychat žízní a trpět hlady, pokud možno hezky si popovídat a mezi tím vybrat nejkrásnější šaty pro naši milou zákaznici.

Káva, čaj i šampaňské je skutečně pro každou nevěstu a její doprovod, která vloží svou důvěru v nás a náš svatební salón. Ovoce a něco dobrého k sezobnutí je samozřejmostí. Rády hostíme i nějakou tou tematickou dobrotou jako je vánoční cukroví nebo velikonoční perníčky. Velmi milé bývají v tomto směru ranní zkoušky (již od 8:00), kdy nevěstám zazáří oči při představě, že jim uděláme z našich zásob i tu snídani.

V salónu TYANO si dáte i skleničku sektu a něco dobrého na zub
zdroj: fotoarchív svatebního salónu TYANO

Pokud si budoucí nevěsta rezervuje svůj čas zkoušky v našem salónu, stává se tak skutečně po tu dobu jedinou návštěvnicí. Během zkoušky je salón uzavřen, aby nevěsta nebyla rušena dalšími zákazníky.

Každé nevěstě zapůjčíme lehký župánek, aby se mohla po salónu volně pohybovat i v čase mezi zkoušením jednotlivých modelů.

Nezapomněli jsme ani na budoucí nevěsty, které mají doma malé dětičky. I pro ně je zde připraven velký koš s hračkami, aby se během zkoušky nenudily. Samozřejmě i s jejich návštěvou počítáme a jsou vítáni, jen vždycky prosíme nevěsty, aby s sebou měly „jedny oči navíc“ pro uhlídání svých broučků.

prouteny kos s hrackami s plysovym medvedem

Tady myslí i na vaše ratolesti, které se zabaví v dětském koutku
zdroj: fotoarchív svatebního salónu TYANO

Co všechno si může nevěsta v salónu půjčit, případně dokoupit?

U nás ve svatebním salónu je možné si svatební šaty půjčit i zakoupit. Stejně tak je tomu i u závojů, pelerín, nebo kožíšků. Slaboučká tylová bolerka, rukavičky, korunky, tiáry a hřebínky jsou určené pouze k prodeji, neboť jde o doplňky, které jsou nejvíce náchylné ke zničení (bolerko se „vytahá“, vlasové ozdoby zareagují na vlasové přípravky apod.).

Pro větší ochranu šatů a pohodlí nevěst, nabízíme v našem salónu k zapůjčení i ruční parní žehličku pro bezpečnou úpravu šatů v den svatby.

Ve většině svatebních salónů lze dále vybírat z nabídky svatebních podvazků a v poslední době i svatebních roušek.

V naší nabídce jsou  osvědčené podvazkové modely, ale není problém  při včasné domluvě zajistit i podvazek dle přání zákazníka. Nezapomínáme i na fakt, že každá žena má jinak silnou nožku. Svatební roušky šijeme ze svatebních brokátů a zdobíme perličkami, kamínky nebo krajkou. Tyto roušky jsou vhodné jak na svatbu, tak na společenské události jako jsou třeba divadla.

svatební korunky

Kromě svatebních šatů v salónu pořídíš i mnoho doplňků
zdroj: fotoarchív svatebního salónu TYANO

Kolik zkoušek šatů by měla nevěsta absolvovat a co když se stane, že jí před svatbou nebudou sedět nebo si rozmyslí a bude chtít jiné? Je možné šaty vyměnit bezplatně/s poplatkem?

Na tuto otázku neexistuje napříč svatebními salóny jedna univerzální odpověď.  Je  dobré, aby si nevěsta pravidla opakujících zkoušek, výměny šatů apod. zjistila dopředu, neboť jde o individuální záležitost každého salónu.

Za nás platí, že ke každé nevěstě je potřeba přistupovat individuálně. Pokud vám nevěsta na samém začátku zkoušky řekne, že je těhotná tak je pochopitelné, že za půl roku se její tělo změní. Už při první zkoušce je důležité k této okolnosti přihlédnout. Vybírat šaty volnější ne upnuté, volit raději šněrování než zip a zvážit i možnost, zda půjdou či nepůjdou šaty upravit dle potřeb budoucí nevěsty. Samozřejmě, že v tomto případě je nutné, aby se nevěsta čas od času přeměřila a pokud zjistí, že přeci jen se v některých partiích zvětšila více než odhadovala, domluvíme další zkoušky. To samé platí i pro nevěsty, které si přijdou šatičky vybrat a otěhotní během příprav na svatbu.

Vždy je důležité, ujistit budoucí nevěstu o tom, že jí šatičky stále padnou a nejjednodušší způsob je jí umožnit, aby si je znovu bezplatně vyzkoušela. I kdyby zkoušek mělo být pět. 

Při standardní situaci, kdy budoucí nevěsta přijde a žádné nečekané změny se nekonají, postačí jedna předsvatební zkouška přibližně 14 dní před svatebním dnem. I tato předsvatební zkouška je bezplatná.

Pokud je potřeba svatební šaty upravovat, koná se zkouška ve svatebním salónu za přítomnosti švadleny, která zajistí vše potřebné pro finální úpravu.

Pokud nastane situace, že je třeba svatební šaty vyměnit nebo se nevěsta na poslední chvíli tzv. rozmyslí a bude chtít změnit šaty, samozřejmě vyměníme. Složená záloha se převede na nové svatební šaty a doplatek zálohy se pak odvíjí od ceny půjčovného za nové svatební šaty mínus záloha z těch původních. Samotná výměna je bez poplatku.

Může se při zkoušce šatů fotit, aby si mohla nevěsta pak vybrat?

Na tuto otázku opět nelze dát univerzální odpověď. Každý salón má svá pravidla.  V některých salónech je dovoleno pouze vyfocení ve zvoleném modelu, někde nechají vyfotit nevěstu vše včetně detailů zkoušených šatů.

Naší filozofií je, že pouze spokojená žena, jistá si 100% svou volbou,  bude naší nevěstou. Nelze si nevšimnout, že mnoho žen je při zkoušce nerozhodných, i když má doprovod a své rádce při zkoušce, tak váhá. Často ženy „nevěří svým očím“ a odrazu v zrcadle 🙂 .

Nevěsty sami při zkoušce fotíme. Radíme jim, aby si model vyzkoušely i v různých pozicích (zepředu, zezadu, v sedě nebo se zvednutou paží apod.) a my je nafotíme, aby se nevěsta viděla, jak zvolené šatičky vypadají v pohybu. Stává se, že nevěsty si zkoušené šaty nevyberou hned, ale až v klidu domova, kde si znovu prohlédnou své fotografie nebo je ukáží někomu, kdo s nimi nemohl na zkoušce být a pak teprve učiní volbu.

sedicí žena ve svatebních šatech

Vyzkoušejte si v šatech i různé pozice
zdroj: fotoarchív svatebního salónu TYANO

Nevěsty, které si šatičky vyberou hned při zkoušce, mají pak tyto fotografie jako milou památku. Často pak děláme finální fotografii nevěsty s jejím doprovodem. Samotné fotografie nijak neuchováváme, ale pouze je po zkoušce na památečním flash disku darujeme nevěstě.    

Samozřejmě i při této službě nijak nebráníme, pokud si nevěsta chce udělat sama fotografii např. do mobilu, aby šaty mohla ukázat květinářce nebo kadeřnici.

fotka nevěsty v mobilu

Zjistěte si dopředu podmínky pro focení ve svatebním salónu
zdroj: fotoarchív svatebního salónu TYANO

Kolik „poradců“ si může nevěsta na zkoušku svatebních šatů přivést?

Nevěsta si v zásadě může přivést tolik poradců, kolik sama uzná za vhodné. Měla by ale zvážit, zda skutečně tolik názorů bude potřebovat, aby nakonec ze všech názorů nebyla spíše nešťastná. Nejčastěji nevěstu doprovází maminka s babičkou a jedna kamarádka. My standardně očekáváme nevěsta plus 2, ale s větším počtem nemáme problém. Je dobré počet nahlásit při rezervaci, aby bylo dost občerstvení, případně aby byl počet po dohodě zredukován s ohledem na kapacity salónu.

Co by měly nevěsty při výběru svatebních šatů zohlednit?

Určitě je důležité přihlédnout k místu svatby.  Honosné šaty s vlečkou a dvoumetrový závoj se spíše hodí na zámek či do kostela než na chatu u lesa.  Každopádně proti gustu … 🙂

Vhodné je činit volbu i podle povrchu, po kterém se bude nevěsta celý den pohybovat. Je rozdíl, když se s vlečkou šatů celý den procházíte po místnostech zámku, sálu či restaurace, nebo na louce, písku či v lese. Samotné šaty to určitě vydrží, ale jde především o pocit nevěsty, která z různých terénů bude mít svou vlečku (šaty) zašpiněnou a  může se kvůli tomu třeba cítit nepříjemně.

Každá nevěsta si musí také dobře uvědomit, jaký typ ženy je a co od svých šatů v tomto směru očekává. Svatební šaty jí musí prostě padnout. Není dobré, pokud se nevěsta do výběru nějakého modelu nutí, protože okolí jí říká, že ty jí sluší. Opravdu ze zkušeností víme, že ty svoje šaty nevěsta prostě pozná.

Pokud má nevěsta nějaké zdravotní či jinak objektivní či subjektivní omezení, měla by tomu přizpůsobit výběr zvoleného modelu. Velmi často se v tomto směru řeší například nutnost použití podprsenky pod šaty.  Důležité je nebát se a říci o tom personálu salónu.

Pozornost věnujte i materiálu zvolených šatů. Pokud nevěsta očekává během svatebního dne časté přesuny v autě (nebo jiném dopravním prostředku), kde hrozí pomačkání šatů, nehodí se vybírat například saténové šaty, které se rychle pomačkají. Tylová nebo plisovaná sukně je v takovém případě ideální řešení.    

Čeho by se měly nevěsty vyvarovat, pokud mají půjčené svatební šaty ze salónu? Co je ještě v ceně a jaké jsou případné sankce za poškození?

Věříme, že pod pojmem svatební den si představujeme všichni totéž. Krásnou nevěstu pohybující se s důstojností a elegancí v místě, kde se koná její velký den. Bude házet kytici, zametat střepy, pojede na trakaři  nebo ji bude ženich přenášet přes „cokoliv“,  bude se na ní házet rýže, bude tančit.

Nikdo ze svatebního salónu tedy nepředpokládá, že nevěsta ve vypůjčených šatech bude skákat do bazénu či rybníka, poleze trním, nebudou na ni padat balonky s barvou apod.

Ve všech salónech se při každém půjčení svatebních šatů počítá s jejich běžným zašpiněním. Je samozřejmostí, že šaty s vlečkou budou mít tuto ušpiněnou, když se celý den tahá po zemi, stejně tak spodní lemy šatů. Šatičky mohou mít i drobný flíček z upadlých drobečků.  Pokud se však nevěsta rozhodne ve svůj svatební den pro některou formu adrenalinových aktivit,  měla by zvážit, zda ji absolvovat v půjčených svatebních šatech, nebo se raději převléknout či zvolit koupi svatebních šatů.

Běžné zašpinění šatů nebývá při vrácení nijak řešeno, s jeho odstraněním se počítá v ceně půjčovného.

Vrácení poničených a nadměrně zašpiněných šatů bývá řešeno dvěma způsoby. Škody napravitelné (fleky se chemicky či jinak vyperou,  trhliny se zašijí) se opraví a nevěsta je požádána o jejich úhradu. Při poškození na šatech, které nelze napravit, bývá nevěsta žádána o náhradu vzniklé škody. V praxi to znamená odkup takových šatů nevěstou za prodejní cenu šatů, samozřejmě po odečtení ceny již zaplaceného půjčovného. 

Jaké jsou ceny půjčovného svatebních šatů, co je ovlivňuje a můžou si šaty i zakoupit?

Ceny půjčovného záleží na složitosti modelu, použitém materiálu a  stáří kolekce.  Čím jsou šatičky jednodušší, z méně luxusního materiálu, tím je jejich půjčení levnější. Standardem svatebních salónů bývá levnější cena půjčení pro šaty z minulých kolekcí. Nejvyšší cenu půjčovného lze očekávat u aktuálních svatebních kolekcí pro daný rok a kolekcí pro rok nadcházející. Ve svatebních salónech, které sledují svatební trendy, naleznete od podzimu standardně i kolekce pro nadcházející rok. Pokud v salónu ještě takové šaty nemají, nebojte se zeptat, protože jsou „určitě na cestě“ a někdy se vyplatí si počkat 🙂 .

Cenu půjčovného může ovlivnit i lokalita svatebního salónu a služby s půjčením spojené.

Jednoduché svatební šaty starších kolekcí  lze v půjčovnách nalézt od 2.000,- Kč až 3.000,-Kč. Často bývají takové šatičky ve výprodejích. Nevěsty se však rozhodně nemusí bát takové šaty pořídit, neboť na jejich ceně se skutečně neodráží menší kvalita nebo méně hezký vzhled. Jde jen o reakci na vývoj svatebního trhu a snahu svatebních salónů přinášet nevěstám pro každý rok aktuální trendy. Průměrné půjčovné se pohybuje mezi 8.000,-Kč až 18.000,-Kč. Horní hranice půjčovného není daná.

Koupě šatů bývá ve většině salónů umožněna i s doprovodnou službou úprav pro potřeby nevěsty. Cena šatů v sobě odráží cenu pořizovací, stáří modelu (in eventum, zda již byl model někdy půjčen) a případnou krejčovskou úpravu.

Kdy před svatbou si může nevěsta šaty vyzvednout a kdy je má vrátit?

Standardní doba vyzvednutí šatů bývá den až dva před svatbou (nejčastěji v pátek). Záleží na domluvě se salónem, pokud potřebuje nevěsta termín vyzvednutí domluvit odlišně. Zde je však dobré ověřit si u salónu, zda je delší doba půjčení zpoplatněna nebo nikoliv, aby nevěsta předešla nepříjemnému překvapení.

vrácení svatebních šatů jsou nevěsty většinou žádány první pracovní den po svatbě.  Důvody pro jsou ryze praktické. Šatičky jsou ze svatby zašpiněné a svatební salón potřebuje zajistit jejich vyčištění co nejdříve, aby se předešlo existenci neodstranitelných skvrn. Často pak, zejména v sezóně, jsou šatičky zamluveny další zákaznicí, pro níž je třeba zajistit kompletní přípravu co nejdříve, aby i tato nevěsta měla možnost jejich klidného vyzvednutí.

Jaké typy šatů si nevěsty nejčastěji půjčují?

Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď. V každém svatebním salónu by na ni odpověděli jinak. Obecně lze říct, že české nevěsty ve větší míře nevyhledávají přílišnou extravaganci. Také nevěsty žijící „dále od velkých měst“ a nevěsty starší preferují střídmější šaty. Většinou však mají nevěsty povědomí o aktuálních trendech a očekávají, že jejich šaty jim budou odpovídat.

Jaké jsou módní trendy svatebních šatů pro rok 2020/2021?

Velkým trendem nadcházející sezony jsou šaty s dlouhými, volnými, balónkovými rukávy. Jedná se z části o pokračování trendu z letošního roku. V roce 2020 se trendy krátké, balónové rukávy prodloužily, čímž se daný trend odchýlil od puncu extravagance a přiblížil se vhodnosti pro více typů nevěst. Takovéto šaty jsou  doplněny příjemně splývajícím, volným rukávem, těsně obepínajícím pouze zápěstí nevěsty.   Dlouhý rukáv se pak  pro svou vzdušnost stává vhodným i pro nevěsty větších konfekčních velikostí.

Nadále pak přetrvává trend šatů s transparentními prvky. Nejčastější volbou módních návrhářů pro rok 2021 jsou takto stylizované korzety svatebních šatů,  velmi populární je také využití transparentních materiálů v oblasti pasu. Takto stylizované šaty vyvolávají velmi zajímavý nude efekt.

svatební šaty s věnečkem

Dáš přednost módním trendům nebo „osvědčené“ klasice? Nevyzkoušíš – nevíš 🙂
zdroj: fotoarchív svatebního salónu TYANO

Rozhodně pak nelze zapomenout na stále populární boho styl. Pro svatební rok 2021 je tento styl éterických, krajkou zdobených šatů nově doplněn umírněnějším venkovským stylem, který zachovává jednoduchost šatů a pocit éteričnosti jejich nositelky.  Na minimalisticky pojatých šatech najdete jemné krajky, doplněné například o folklórní motivy.

Velkým trendem nadcházející sezóny je také pokračující odklon od klasické sněhově bílé barvy svatebních šatů. Kolekcím svatebních šatů pro rok 2021 vévodí různé variace barvy nude, popřípadě ivory. Luxusnější modely šatů pak najdete na pultech obchodů v odstínech zlaté a růžové barvy.

Najde ve Vašem salónu své vysněné šaty i nevěsta, která je plnějších tvarů či těhotná?

Ve svatebním salónu TYANO najdou nevěsty svatební a společenské šaty v konfekční  velikosti  34 až 60. Můžeme tedy říci, že pokud jde o velikost šatů, jsme schopny nabídnout všem nevěstám výběr vždy v řádu několika modelů. V praxi vnímáme, že právě nevěsty plnějších tvarů mají větší problém nalézt svatební salóny, kde by pro ně byla odpovídající nabídka svatebních šatů . Velmi si vážíme důvěry našich plus size nevěst, neboť  právě takové k nám váží cestu i  z větších vzdáleností.

Pokud jde o těhotné nevěsty, neubíráme se v současné době cestou speciálních kolekcí pro těhotné, ale takové nevěstě nabízíme šaty vhodné pro její aktuální stav, se zohledněním možnosti jejich úprav v reakci na změnu postavy nevěsty. Těhotné nevěsty jsou tedy také našimi standardními zákaznicemi, jejichž potřeby umíme uspokojit.

skříň s šaty pro malé družičky

Najdete zde šaty nejen pro nevěstu, ale i pro malé družičky
zdroj: fotoarchív svatebního salónu TYANO

Váš salón nabízí nevěstám možnost vyzkoušet si šaty už z pohodlí domova díky unikátní on-line službě iKabinka. Jak to ve zkratce funguje?

Nevěsta (každý) má možnost si na našich webových stránkách umístit do iKabinky libovolné množství svatebních šatů a tyto pak na své postavě vyzkoušet. K vyzkoušení stačí nahrát prostřednictvím našich stránek fotografii postavy a pak jen zvolené šaty prostým pohybem myši přetáhnout přes fotografii postavy. Jakákoliv činnost v iKabince probíhá pouze na zařízení uživatele, nikoliv veřejně na našich webových stránkách. Nahrávané fotografie postav nejsou u nás nijak monitorovány, ukládány apod.

4 důvody proč iKabinka existuje a proč ji použít:

  • Nasbírání svatební inspirace v pohodlí domova.
  • Možnost předvedení výběru nevěsty lidem, kteří nebudou moci nevěstu doprovodit na zkoušku a získání jejich názoru.
  • Zjednodušení přípravy nevěsty na zkoušku, která se zorientuje v nabídce salónu, který on-line zkoušení šatů umožní. Zkoušky bývají časově omezené a většinou zpoplatněné, proto je dobré využít tento čas co nejvíce efektivně.
  • V neposlední řadě pro zábavu. I svatební přípravy mají být pro nevěstu, co nejvíce příjemné a zábavné. On-line si může šaty vyzkoušet nevěsta, svědkyně, kamarádky, kdokoliv – i ženich, aby viděl, jak „těžké“ to nevěsta má, když si má vybrat šaty 🙂 .

Jedná se o první a dosud jedinou zapsanou pohybovou ochrannou známku, která byla zapsána Úřadem průmyslového vlastnictví České republiky, který registruje ochranné známky pro teritorium České republiky.

TIP: K originálním nápadům svatebního salónu TYANO patří i Kalendář pro nevěstu a Kalendář pro zamilované. Jejich příběh se dozvíš v tomto článku.

Máte nějakou dobrou radu, příklad z praxe nebo vzkaz pro nevěsty, které váhají nad půjčením šatů?

Snad jen jedinou.  Pokud nad půjčením  svatebních šatů nevěsta váhá, pak ji na tom přeci jenom něco láká. Doporučujeme ať se nevěsta oprostí od jakýchkoliv rad, názorů a referencí, a to co ji láká, si zažije na „vlastní kůži“.

Navštivte svatební salón, jehož nabídka se Vám líbí a udělejte si sami názor na kvalitu šatů i služby. Nenechte se v salónu do ničeho nutit a nebojte se říci, že si půjčení promyslíte. Konfrontujte pak Váš skutečný prožitek (nikoliv kamarádky,  neznámé nevěsty z referencí apod.)  s jinou variantou řešení, kvůli níž nad půjčením váháte a teprve poté se rozmyslete.  Z půjčení svatebních šatů musíte mít radost a pocit, že takto to má být, protože máte své vysněné svatební šaty.

logo svatebniho salonu tyano

Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám 🙂