Návody, Tvořivý koutek

Originální dekorace nebo dárky? Vyrob si doma vlastní keramickou hmotu

Originální dekorace, jmenovky, drobné dárky… to vše si můžeš vytvořit z vlastní keramické hmoty podle návodu, který najdeš v tomto článku.

Jak jsem ke keramice přišla

Vždycky mě bavilo něco vytvářet, zkoušet nové kreativní techniky a s mateřskou se k tomu ještě přidává potřeba najít další způsob, jak zabavit dítě. No a takhle jsem se vlastně dostala k návodu na jednoduchou domácí samotvrdnoucí keramickou hmotu ze 3 surovin. A v hlavě už se mi začaly rodit nápady, jak by se dala využít na svatbě, proto se s vámi o postup výroby ráda podělím.

Nejde o keramiku v pravém slova smyslu, ale tato hmota má velkou výhodu, že je vytvořena z jedlých surovin a není ji třeba nechat vypalovat nebo sušit v troubě.

Co budeš potřebovat

 • jedlou sodu (větší balení 100 g koupíš např. v Tescu),
 • kukuřičný škrob,
 • vodu,
 • potravinové barvivo (práškové nebo gelové),
 • hrnek,
 • hrnec s nepřilnavým povrchem,
 • vařečku na míchání,
 • plech a pečící papír na sušení,
 • váleček,
 • vykrajovátka (dá se použít i cukrářský lis na těsto) ,
 • špejli na dírky,
 • na zdobení razítka, embosovací válečky, krajky, akrylové nebo temperové barvy, perličky a cokoliv tě napadne.
Srdíčko s razítkem s našimi iniciály od Vykrajovátka na přání

Jak na to

 1. Do hrnce přidej 2 díly jedlé sody, 1 díl kukuřičného škrobu a 1 díl vody. K odměření surovin použij hrnek (př. 1 hrnek sody, 1/2 hrnku kukuřičného škrobu a 1/2 hrnku vody). Na mírném ohni míchej suroviny dokud se nespojí v jednu konzistentní hmotu. Trvá to tak 2-3 minuty, potom hmotu vyndej a nechej zchladnout.
 2. Pokud chceš hmotu barevnou, můžeš přidat potravinářské barvivo (já do části použila gelové barvivo) a hnětej těsto, dokud se barva do něj nezapracuje. Počítej s tím, že po vyschnutí bude barva světlejší.
  Špatnou zkušenost mám se žlutou barvou, nevím proč, ale chytla mi do hněda, takže jestli toužíš po krásných žlutých dekoracích, nabarvi je až po zaschnutí akrylovou nebo temperovou barvou.
  Těsto, které hned nepoužiješ přikryj igelitovým sáčkem, aby neoschlo. Potom stačí prohnětat s trochou teplé vody.
 3. Hmotu válečkem rozválej na plát o výšce minimálně 4 mm. Kdyby byla hmota tenčí, při vysychání může prasknout. Pokud budeš používat razítka, tak výška rozváleného těsta by měla být ještě větší (6-8 mm).
  Zajímavé vzory můžeš vytvořit pomocí embosovacího válečku nebo třeba krajkou.
 4. A teď už jen stačí vykrojit požadované tvary a ty dát sušit na plech s pečícím papírem. Případně je ještě ozdobit razítkem a pro zavěšení udělat špejlí dírku.
 5. Hmotu nechej sušit při pokojové teplotě na 2 – 3 dny a v průběhu sušení ji obracej, aby se nekroutila a dostatečně proschla.
 6. Tak a je to hotovo, případně můžeš dál zdobit a barvit podle vlastní fantazie.
Vykrojená hmota před sušením

TIP: Melírovaná srdíčka jsem vytvořila spojením zbytků hmoty. Stačilo je přejet válečkem.

Náhled fotonávodu, který najdeš v PDF ke stažení níže

Jak využít keramiku na svatbě

Keramická srdíčka (nebo jiné tvary) můžeš použít jako dekoraci na stůl, zavěsit jako ozdoby do prostoru nebo vytvořit zápichy do trávy či do vázy. Stačí přilepit tavnou pistolí špejli a případně dozdobit. Využít se dají i jako jmenovky nebo jako milý dárek na památku pro svatební hosty.

Nemusíš se omezovat jen na dekorace na svatbu, ale můžeš si vytvořit ozdoby na Vánoce, Velikonoce nebo jen tak pro radost sobě i druhým.

TIP: Pro použití venku stačí přetřít zaschlou hmotu bezbarvým lakem.

jmenovka_keramicke_srdce
Hotová keramická hmota popsaná lihovým fixem

Fotonávod ke stažení:

Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám 🙂