kornouty s okvetnimi listky
Návody, Tvořivý koutek

Papírové kornouty – jak na ně a čím je naplnit

K čemu že to na svatbě využiješ papírové kornouty? No přece na házení rýže dojatými svatebčany při vašem průchodu špalírem po obřadu. Fotonávod, jak si takové papírové kornouty vyrobit a čím je kromě rýže naplnit, najdeš v tomto článku.

banner-vysluzky-728x90-1414165347.jpg

Rýžový déšť pro štěstí

Tradice házení rýže po novomanželích při průchodu špalírem je starým pohanským zvykem. Má jim to zaručit bohatství a plodnost. Kromě rýže se házela třeba čočka, ořechy nebo bonbony.

Jaké jsou další možnosti

Po rýži ve vlasech netoužíš, ale nechceš se vzdát tradice? Do kornoutů můžeš nasypat například:

  • čerstvé nebo sušené okvětní lístky (růže, levandule),
  • látkové plátky růží,
  • papírové konfety,
  • přírodní konfety třeba ze sušeného listí (ideální na podzimní svatbu),
  • zrní pro ptáky.
papirove_kornouty_ryze_okvetni_listky_konfety
Kornouty můžeš naplnit rýží, okvětními lístky, papírovými konfetami …
… nebo konfetami ze sušeného podzimního listí

Nezapomeň se zeptat v místě obřadu, jestli je vůbec povolené něco házet. Někde je to zakázáno úplně, jinde je povoleno jen něco, případně budete muset pověřit někoho ze svatebčanů úklidem, takže si tuto otázku nezapomeň připsat na svůj seznam při setkání s matrikářkou nebo provozním objektu, kde bude obřad.

V případě zákazu o tom dej raději vědět dopředu i svatebčanům nebo pověř svědka, aby jim to sdělil před obřadem, kdyby se našel nějaký “aktivista” s vlastním pytlíkem rýže 🙂

Ideální alternativou, po které nezůstanou žádné stopy, jsou svatební bublifuky, které vypadají i na fotkách skvěle. Zapomeň ale na obyčejné dětské z hračkářství, protože ty dělají fleky na oblečení. Speciální náplň u svatebních bublifuků fleky nedělá, z vlastní zkušenosti doporučuji tuto bublifukovou kapalinu, kterou jsem naplnila lahvičky koupené na Ali.
I v případě bublinek se však nejprve zeptej, jestli je možné je v místě svatby použít.

Návod na papírové kornouty

Výroba kornoutů z papírů je jednoduchá a rychlá, záleží jak moc je budeš zdobit a kolik jich budeš vyrábět, ale jeden večer určitě postačí.

V mém návodu jsem použila klasický barevný papír o gramáži 80 g, použít se dá i vyšší gramáž. Průměr kulaté dortové krajky na kornouty byl 32 cm a koupíš ji v papírnictví, domácích potřebách i v každém větším supermarketu.

Pokud se chceš vyhnout nevzhledným skladům, zejména u papírů s vyšší gramáží, strany nepřekládej, ale jakoby obtoč přes prsty, jen to chce trochu cviku při lepení, případně si pomoz sešívačkou. Drátek pak schováš pod ozdobu.

Co budeš potřebovat

Jak na to

fotonavod_na_papirove_kornouty
Fotonávod na papírové kornouty
fotonavod_na_kornouty_z_dortove_krajky
Fotonávod na kornouty z dortové krajky
navod_na_kornouty_z_dortove_krajky
Fotonávod na kornouty z dortové krajky

Příklady kornoutů z dortové krajky, z barevného papíru s dekoračními nůžkami a z kraftového dekoračního papíru.

Při přípravě svatby jsem dlouho zvažovala, jestli do toho jít či nejít a rýži rozdat. Alespoň nějaké zvyky jsem chtěla dodržet a já si vždycky, coby svatebčan, taky ráda něčím hodila :-). Nakonec jsem se tradici poddala v kombinaci ještě s bublifuky a upřímně, připrav se na to, že ji budeš vybírat ze všech míst celý zbytek dne a před focením si ji nezapomeň vybrat z vlasů.

Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám 🙂