Inspirace, Inspirace a tipy

O děti na svatbě se postará ANDĚLÍN

Při plánování svatby bys měla myslet i na ty nejmenší svatebčany. Pokud chceš, aby si jí všichni bez starostí užili, je tady profesionální hlídací služba ANDĚLÍN, která děti na svatbě zaručeně zabaví. V rozhovoru se zakladatelkou projektu Kateřinou Říhovou se dozvíš, jak takový dětský koutek na svatbě může vypadat.

Svěřte děti na svatbě profesionálům

Odkud přišel nápad založit projekt ANDĚLÍN?

Začali jsme s realizací narozeninových oslav a postupně nás nasměrovaly poptávky našich klientů. My kopírovali jejich potřeby a vyprofilovali se směrem, který je naprosto úžasný. Práce s dětmi napříč věkovým spektrem, nadšení překvapených rodičů, kteří díky dětskému koutku nevidí své děti třeba i několik hodin, spokojenost novomanželů, že mají na svatbě i přátele, kteří by třeba právě kvůli dětem a jejich péči nemohli na svatbu přijet. Nakonec i pečovatelky, které pracují v prostředí, kde panuje maximálně pozitivní nálada, mohou dát jen spokojenou zpětnou vazbu.

Jak si můžeme takový dětský koutek na svatbě představit?

Vycházíme ze zkušenosti, že děti se cítí dobře v prostředí, které je jim blízké a připravené pro ně, tedy kde naleznou prostor pro hru i odpočinek. Zásadní je pro ně pocit zázemí a bezpečí. Snažíme se, aby byl prostor pro děti atraktivní na první pohled. Celkově by měl námi připravený prostor příchozí dítě oslovit jako improvizovaný dětský pokoj, s vybavením, které zná z domova, ze školky, od babičky, a podobně, ale přitom je nenásilně inspirovat něčím novým.

Zdroj: fotoarchív ANDĚLÍN


Jak taková péče o děti na svatbě ve vašem pojetí vypadá?

Není nutné chystat vyloženě animační program, nebo předem plánovat, jakým aktivitám se kdy budeme věnovat, protože každé dítě je jiné a my zpravidla děti předem neznáme. Máme k dispozici jejich jmenný seznam a informace o jejich věku. Děti tedy do ničeho nenutíme, naším cílem je, aby jim bylo s námi dobře, ať už si budou chtít hrát s námi, nebo samy.

Některé děti jsou v koutku zpočátku v doprovodu rodičů, ale jakmile získáme jejich důvěru, máme vyhráno. Rozsah aktivit, které máme pro děti vždy připravené, je tak široký, že se nám daří zaujmout obvykle děti extrovertní i ty „opatrnější“ a bez ohledu na jejich věk. Bereme v úvahu náladu dětí, jejich rozpoložení, fakt, že mladší z nich mají díky svatbě třeba narušen svůj denní režim a potřebují spíše klidové aktivity. Naše pečovatelky jsou empatické, mají zkušenosti s prací s dětmi a dokáží se tak snáze vcítit do jejich potřeb.

Zmiňujete, že pečovatelek bude v koutku více. Nestačí jedna paní na hlídání?

Prakticky určitě ne. Ačkoli často slýcháme od nevěst, že maminky s námi děti určitě samotné nenechají, že tam budou s nimi, a podobně, mohu Vás ubezpečit, že nechají. V momentě, kdy vidí, že je dítě spokojené a maminka cítí možnost se v klidu najíst nebo popovídat s přáteli, udělá to :-). Naším cílem je přesně takové prostředí vytvářet.

Dvě pečovatelky jsou vždy minimální počet, abychom mohli garantovat, že zatímco jedna slečna / paní půjde dítě například doprovodit za rodiči, nezůstanou ostatní děti bez dozoru. Počet pečovatelek, které na akci doporučíme, vždy závisí na počtu a věku očekávaných dětí.

Zdroj: fotoarchív ANDĚLÍN

Pro jaký věk dětí je koutek vhodný?

Od klienta obvykle žádáme informaci o všech očekávaných dětech ve věku 0 – 14 let. Na tomto základě připravíme rozložení našich aktivit v místě tak, aby byl prostor pro děti bezpečný a maminky nejmenších z nich u nás našly i zázemí pro přebalení, nakrmení, a podobně. V místě, které nachystáme, vytvoříme prostor pro hry nápodobou, přivezeme nejrůznější stavebnice, puzzle, hračky, knížky a časopisy. Pro starší děti jsou k dispozici různé společenské hry, hlavolamy, a podobně.

Připravíme vždy i prostor pro odpočinek na nafukovací matraci, kde často dětem předčítáme. Součástí každé naší realizace je naše kreativní výtvarná dílna, kde s dětmi aktivně tvoříme, mnohdy jsou ony samy naší inspirací pro následující akce.

V jakém počtu dětí dává koutek smysl?

Myslím, že v jakémkoli :-). Rozdíl je vždy prakticky v rozsahu vybavení, které si pro děti připravíme a na personálním obsazení. Je pro nás důležité znát složení dětí z pohledu holčičky vs. kluci a jejich věk. Podle toho naplánujeme a nabídneme optimální řešení péče o děti tak, aby bylo z našich zkušeností efektivní. O finální podobě však s klientem vždy jednáme.

Velmi často zajišťujeme též individuální péči o dítě či děti samotných snoubenců, nebo svatebčanů po celý svatební den, někdy i v noci. Nevěsta obvykle zpočátku očekává, že se o vnouče postará babička, nebo jiní příbuzní, ale i oni si chtějí svatbu užít a chování a jednání malého dítěte, když samo cítí, že se může stát centrem pozornosti, může být trochu svazující. Navíc bych určitě upozornila na ne úplně ideální situaci, kdy na dítě dohlíží všichni, tedy nikdo.

Zdroj: fotoarchív ANDĚLÍN

Dá se říci, jak se taková služba dětského koutku pohybuje finančně?

Požadavky a představy jednotlivých snoubenců se obvykle dost liší, velmi často nemají klienti představu žádnou, protože takovou službu osobně neznají. Proto každému, kdo o využití našich služeb uvažuje, na základě osobní schůzky nebo informativního telefonátu připravíme podrobnou individuální nabídku péče, s níž následně společně pracujeme.

Náš servis je velmi flexibilní realizačně, tedy i finančně. Paušální částku Vám tedy říci nemohu, nicméně mohu rozhodně váhavé snoubence ubezpečit, že to, jak dobře peníze vynaloží, ve svatební den určitě ocení.

Rada na závěr?

Milí snoubenci, pokud děti na svatbě očekáváte, určitě je dobré na ně myslet. Ať už s ANDĚLÍNem, nebo bez něj. Inspirací Vám mohou být naše internetové stránky www.andelin.eu či profily na sociálních sítích. Ale, stejně, budeme raději, když budeme na Vaší svatbě i my :-)!

Zdroj: fotoarchív ANDĚLÍN