svatebni_mydla_srdce_s_razitky
Návody, Tvořivý koutek

Jak si vyrobit nejen svatební mýdla

Přemýšlíš nad dárkem pro svatebčany a láká tě výroba vlastního mýdla? Tak tento článek je právě pro tebe. Najdeš v něm postup krok za krokem na rychlou výrobu mýdla včetně fotonávodu.

snubni-970x100.png

Nejrychlejší cesta k voňavému a originálnímu dárku

Už dlouho jsem se odhodlávala vyzkoušet si výrobu vlastního mýdla, a protože si jako začátečník netroufám hrát si hned na “malého chemika” s hydroxidem sodným, rozhodla jsem se pro rychlejší variantu výroby s hotovou glycerinovou mýdlovou hmotou.

Po delším pátrání mě zaujala bílá mýdlová hmota s bambuckým máslem a vločkami, takže už jsem neměla potřebu přidávat další ingredience jako bylinky, vůně nebo barviva. Ale možností na výběr je mnoho, od “obyčejné” čiré nebo bílé glycerinové hmoty, kterou si lze vyšperkovat barvami i vůněmi, až po “luxusnější” kombinace s přírodními oleji, kozím či oslím mlékem, medem apod. Ceny se pohybují od 99 Kč do 150 Kč za 1 kg.

V mém návodu najdeš takový základ rychlé výroby vlastního mýdla, internet je plný “kouzel”, která se dají s mýdlovou hmotou vymyslet a udělat tak krásné dárky nejen pro svatební hosty, ale také na Vánoce nebo k narozeninám pro své blízké.

Hotové mýdlo ve tvaru srdíčka s razítkem. S cedulkou můžeš mýdlo použít i jako netradiční jmenovku.

Co budeš potřebovat?

 • mýdlovou hmotu – koupila jsem tady ,
 • formičky – pořídit si můžeš přímo formičky na mýdla nebo si vystačíš s těmi ze silikonu na pečení, ledové kostky, plastové krabičky, apod.,
 • vykrajovátka – pokud nemáš formičky, můžeš z plechu vykrajovat pomocí vykrajovátek na cukroví,
 • razítka – když chceš mít vlastní motiv, použila jsem Vykrajovátka na přání,
 • mýdlové barvy a esenciální oleje podle libosti, sušené bylinky (nemusí být),
 • zavařovací sklenici,
 • hrnec,
 • něco na míchání,
 • nůž,
 • destičku na krájení,
 • organzový nebo látkový pytlíček, krabičku nebo celofán.
Vykrajovaná mýdla za použití vykrajovátek na přání s razítkem s vlastním motivem

Jak na to

 1. Mýdlovou hmotu v požadovaném množství si pokrájej na malé kousky a vlož do zavařovací sklenice.
 2. Na sporák si připrav hrnec s vodou, do kterého vložíš sklenici s mýdlovou hmotou a nechej zahřívat a sem tam promíchej, dokud se úplně nerozpustí. Dávej si pozor, voda nesmí vařit. Po rozpuštění můžeš vyndat sklenici a chvilku počkat, až se ochladí.
 3. V této fázi můžeš a nemusíš vložit do rozpuštěné hmoty mýdlovou barvu, esenciální olej dle návodu (1 – 3 kapky) či bylinky jako např. sušenou levanduli, heřmánek, měsíček, skořici, vločky, apod.
 4. Mýdlo pak nalij do čistých a suchých formiček nebo na plech, pokud chceš vykrajovat, a nechej ztuhnout ideálně 24 hodin.
 5. Mýdla z formiček jsou po 24 hodinách hotová, můžeš je ještě ozdobit razítkem nebo nechat tak. Z plechu si vykroj požadované tvary a taky se dají použít razítka, jak je vidět na obrázku výše.
 6. Hotová mýdla by se neměly hned dávat do celofánu, ale nechat ještě vyzrát 1 – 2 týdny v suchu a pokojové teplotě. Do textilního sáčku jej můžeš uložit rovnou.

Bublinky, které se objeví při nalití do formičky můžeš ještě v tekuté formě promíchat např. špejlí nebo po zaschnutí seškrábnout nožem.

Jestli si se pustila do výroby mýdel, můžeš se pochlubit se svým výtvorem na Facebooku nebo mě pošli fotky na e-mail pro inspiraci dalším nevěstám.

Ke stažení

Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám 🙂