srdce_pletene_z_papiru_visící
Návody, Tvořivý koutek

Srdíčkománie: Srdce pletené z papíru

V dalším návodu ze série Srdíčkománie jsem se pustila do výroby pleteného srdce z papíru. Jednoduchá a levná dekorace nejen na svatbu, která má ještě jedno praktické plus, a to že se zbavíš hromady papírových letáků ze schránek.

I z papíru se dá plést

Znáš klasické pletení z vlny, proutí a pedigu, ale o tom z papíru jsi ještě neslyšela? Jde o techniku pletení z tzv. papírového pedigu neboli zjednodušeně z ruliček vyrobených z papíru. Tak jako z proutí se z něj dají vytvořit různé krabičky, košíčky a dekorace.

Sama ráda zkouším různé kreativní techniky a s pletením z papíru jsem se setkala asi před 6 lety. A tak vznikly první pokusy o jednoduché košíčky, srdíčka, vánoční hvězdičky, zvonečky, věnce a stromečky. Návodů je plný internet. Velkou výhodou je použití letáků, které nám každý den plní schránku, takže najdou aspoň smysluplné využití než jen hození do kontejneru.

Jaký papír je vhodný pro pletení

Ne každý druh papíru se hodí pro tvorbu ruliček. Nejčastěji se používá:

  • novinový papír,
  • letáky,
  • kancelářský papír,
  • průklepový papír,
  • hedvábný papír,
  • balící papír HAVANA.

Naopak vhodný není lesklý křídový papír.

Barvení výrobků z papíru

Díky různým technikám barvení jde docílit takového vzhledu výrobku na první pohled nerozeznatelného např. od proutí.

Nabarvit se dají předem jednotlivé ruličky nebo až hotový výrobek. K tomu se využívají vodou ředitelné barvy, mořidla na dřevo, lazury, laky, potravinářská barviva, barva na textil nebo vajíčka. Z přírodních barviv lze použít např. kávu nebo cibulové slupky.

Toliko k obecnému úvodu k pletení a teď už k samotnému návodu na srdce pletené z papíru.

Návod na srdce pletené z papíru

Co budeš potřebovat

  • letáky/ novinový papír,
  • špejle,
  • nůžky/řezačku,
  • lepidlo na papír (ideální je tyčinkové),
  • vázací drát 0,65 mm,
  • štípací kleště na drát,
  • plochý štětec,
  • kolíček na prádlo,
  • barvu – já jsem na natření zvolila bílou temperovou barvu. Použít se dá např. i akrylový sprej, jen je z toho větší binec.
  • kelímek a voda pro naředění barvy,
  • provázek nebo stuhu na zavěšení, ozdoby.

To vše je potřeba pro srdíčka z papírového pedigu

Jak na to

Základem je výroba papírových ruliček. Druhá část je pak věnovaná samotnému pletení srdíčka. Tak hurá na to!

Výroba papírových ruliček

Z novin si vystřihni pásy o šířce cca 7 – 10 cm. Aby si dosáhla toho, že budou ruličky čistě bílé, využij jen ty noviny a části, které mají bílé okraje, jak vidíš na obrázku. Použít se dají i tištěné části, ale z toho je lepší uplést např. košík nebo úložný box, který pak přetřeš takovou barvou, aby nebyl potisk vidět.

Pro co nejdelší ruličky (přibližně 45 cm) ustřihni pás novin na šířku – tedy jejich horní a dolní část.

Druhou variantou pro kratší ruličky, ale žádný „odpad“ je stříhání na výšku, kdy z dvojlistu novin uděláš 4 pásky přestřihnutím každého listu na půl.

Ustřihnutý pás novin na šířku

A teď přichází velká chvíle pro špejli. Přilož ji na papír přibližně v úhlu 45 stupňů směrem od potištěné strany k bílému okraji, jak je na obrázku. Pak začni rolovat špejlí po papíru, který se na ni začne nabalovat a tvořit ruličku. Musí to být co nejtěsněji a nepovolovat, jinak se to celé rozdělá. Ale to si zkusíš pár ruliček a za chvilku to máš v ruce :-). Nezapomeň při rolování postupně vysouvat špejli z ruličky, aby ti tam nezůstala.

Připrav se na to, že po pár namotaných ruličkách budeš mít špinavé prsty od potisku, tak je třeba si je otřít nebo umýt, ať si ty bílé ruličky nezamažeš.

Přiložení špejle a začátek rolování

Namotávání a ukončení ruličky

Až budeš mít celý papír namotaný na špejli, ke konci by ti měl zbýt takový trojúhelníček, který namaž lepidlem a pak doroluj až do konce. A to je vše. Máš první ruličku. Tvar by měl být trochu kónicky, tedy jedna dírka by měla být větší než ta druhá, aby se na sebe daly jednotlivé ruličky nasouvat.

Hotová rulička – po tisku není ani stopa

Na uložení je ideální vysoká sklenice nebo váza

Na jedno srdíčko o výšce cca 10 cm jsem využila cca 30 ruliček.

TIP: Kdyby to nebylo z mého popisu srozumitelné, ideální je se kouknout na video na Youtube.

A jde se na pletení srdíčka

Odmotej si drátek, ze kterého vymodeluj tvar srdíčka. Záměrně neuvádím, kolik centimetrů, protože velikost i tvar si můžeš zvolit jaký chceš.

Konce drátků několikrát zamotej do sebe, aby to drželo.

Srdíčko z drátu, které budeš obmotávat

První ruličkou začni ideálně nahoře, jak je na obrázku. Přehni část papírové ruličky potřené lepidlem přes drátek a zajisti kolíčkem.

Začátek oplétání papírovou ruličkou

Počkej pár minut, než to uschne a můžeš začít obmotávat. Až dokončíš obmotávání jednou ruličkou, napoj se na ni další. Užší část jedné ruličky zasuneš do širší části druhé co nejvíce a pokračuješ dále v obmotávání dokud nebudeš mít srdce plné. Pro jistotu můžeš konec ruličky, kterou budeš zasouvat, potřít trochou lepidla, ale drží to i bez toho.

Obmotávání srdíčka

Napojení ruliček

Ukončení pletení

Až budeš mít dopleteno, poslední ruličku přilep lepidlem.

Hotové srdíčko bez barvy

Během pletení se může drátek deformovat, naštěstí si jde s tvarem trochu pohrát i po upletení.

Příprava na barvení

Na barvení jsem zvolila bílou temperu, kterou jsem nanesla štětcem v co nejhustší konzistenci. Nejprve natři jednu stranu, nech zaschnout a pak stranu druhou.

Nabarvené srdíčko bílou temperou

Na fotkách bohužel moc ten rozdíl kvůli světlu vidět není mezi původní našedlou novinovou barvou a po přetření, ale je tam 🙂

Pak už jen stačí doladit např. provázkem na zavěšení nebo nějakou ozdůbkou, mašličkou apod.

Hotové zavěšené srdce pletené z papíru

Takové srdíčko využiješ jako závěsnou dekoraci u obřadu a v místě hostiny, pod snubní prstýnky nebo v menším provedení i jako ozdobu svatební tabule.

TIP: Další jednoduchou, levnou a hezkou dekorací je srdíčko z jutového provázku.

Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám 🙂