Návody, Tvořivý koutek

Návod na papírové pom-pomy

Hledáš levnou, ale vkusnou dekoraci pro výzdobu sálu nebo jen jeho části? Vyrob si papírové pom-pomy, se kterými uděláš spoustu parády. Vyzkoušela jsem jejich výrobu hned ze 4 druhů papíru – hedvábného papíru, krepového papíru, papírových ubrousků a kapesníčků. Tak se mrkni na můj fotonávod, jak na to.

Co je to pom-pom?

Pom-pomy jsou jednoduchá dekorace k zavěšení ve tvaru koule, která trochu připomíná květ chryzantémy. K dekoraci najdeš převážně pom-pomy z papíru (nejčastěji hedvábného papíru), ale používají se i další materiály např. tyl nebo organza. Pro kreativní tvoření jsou známější malé bambulky z vlny nebo bavlny.

Kam s pom-pomy

Papírový pom-pom je vcelku levnou dekorací, kterou můžeš vyzdobit strop celé místnosti, kde bude probíhat svatební veselí nebo jen její části jako je sladký bar, výzdobu svatební tabule nebo je použít do pozadí fotokoutku.

Zavěsit je můžeš jednotlivě nebo vytvořit z menších pom-pomů girlandu. Neomezuj se pouze na jednu velikost, ale kombinuj pom-pomy různých velikostí, případně i barev laděných podle barev svatby.

Mimo svatbu je využiješ i na dalších oslavách – narozeninách nebo rozlučce se svobodou, pom-pomy si můžeš zútulnit i svůj domov, použít je na ozdobu dárků nebo z nich přilepením na kartonový podklad vytvoříš písmena. Fantazii se meze nekladou.

papírové pompomy bílý červený fialovy a růžový zavěšené na kytce
Pom-pomy z různých druhů papíru – krepový, hedvábný, z papírových ubrousků
a kapesníčků

Návod na papírové pom-pomy

Na výrobu papírových pom-pomů se dá použít více druhů papíru, nejčastěji se setkáš s hedvábným papírem. Abych měla srovnání, rozhodla jsem se vyzkoušet 4 druhy papíru, takže jsem na výrobu použila hedvábný papír, krepový papír, papírové kapesníčky a papírové ubrousky. Použít se dá i vícevrstvý toaletní papír na malé pom-pomy nebo papírové kuchyňské utěrky.

Co budeš potřebovat

 • materiál, který ze kterého chceš tvořit – hedvábný papír, krepový papír, papírové kapesníčky nebo ubrousky,
 • nůžky,
 • provázek, stužku, nit nebo drátek,
 • pravítko,
 • tužku,
 • kolíčky na prádlo nebo kancelářské sponky,
 • odpadkový koš,
 • pevné nervy 🙂
pomucky_na_vyrobu_pompomu
Výbava na pom-pomy – stačí si vybrat z kterého papíru chceš tvořit

Jak na to

Princip výroby je pořád stejný, rozdíl je akorát v přípravě jednotlivých druhů papíru, takže podrobně se rozepisuji jen u první varianty. Je to práce opravdu pro trpělivé jedince, protože se jednotlivé listy papíru musí oddělovat opatrně, aby se nepřetrhly. Výroba jednoho kusu zabere cca 10 -15 minut. Pokud se jimi chystáš vyzdobit celou místnost, určitě doporučuji sehnat si k tvoření alespoň jednoho parťáka.

Ze stříhání je spousta drobného odpadu, takže se hodí mít po ruce odpadkový koš pro udržení pořádku pracovního místa.

Hotové pom-pomy je ideální skladovat někde zavěšené např. na garnýži, aby se nepomačkaly.

Pom-pomy z hedvábného papíru

Hedvábný papír se prodává ve velkém archu nejčastěji o rozměrech 50 x 70 cm a obsahuje minimálně 5 listů. Vybírat můžeš s mnoha barev i vzorů. Můžeš si tedy vyrobit pom-pomy libovolné velikosti, nevýhodou je zakreslování a stříhání požadovaných rozměrů. K tomu poslouží pravítko a tužka, případně se můžeš chytnout od oka podle skladů na papíře.

Potřebovat budeš celkem 10 listů ve tvaru obdélníku. Protože vrstvy drží pěkně při sobě, nebude stříhání a měření tolik (max. 2x). Obdélníky dej na sebe a případné nerovnosti ještě zastřihni. Aby se listy neposouvaly, osvědčilo se mi zajistit je kolíčky na prádlo nebo kancelářskými sponkami.

Když už máš hotové krásně srovnané obdélníky, poskládej z nich harmoniku. Pokud ti zbude na konci užší pruh, můžeš jej odstřihnout. Při skládání se papír trochu posouvá.

Konce z obou stran zastřihni do kulata nebo do špičky, pokud si troufáš od oka nebo pro větší přesnost si předkresli linku tužkou.

Střed poskládaného papíru svaž provázkem, stužkou nebo drátkem na který pak přidělej něco k zavěšení (provázek, stužku, silon).

A začíná ta pravá sranda. Rozdělej si do vějíře jednu stranu a opatrně odděluj jednu vrstvu po druhé co nejvíce ke středu. Potom pokračuj i na druhé straně. Rozprostři všechny listy tak, aby nevznikly nevzhledné mezery a kulička je hotová. Stačí jen zavěsit na místo.

Vytvořit můžeš i vícebarevné varianty.

fotonávod na výrobu pompomu z hedvábného papíru
Ve zkratce fotonávod na pom-pomy z hedvábného papíru
růžový papírový pompom
Hotový zavěšený pom-pom
z hedvábného papíru

Pom-pomy z krepového papíru

Krepový papír seženeš v roli o rozměrech 50 x 200 cm a je oproti hedvábnému papíru pevnější. I krepák seženeš v různých barvách i se vzory.

Neskládá se z vrstev, takže si musíš jednotlivé obdélníky nastříhat a poskládat na sebe. Protože je papír srolovaný, trochu se kroutí, opět jsem si pomohla kolíčky, abych je zarovnala. Použila jsem 10 listů, aby byl pom-pom bohatější, červeno-bílá varianta je z 8 vrstev.

Trochu hůř se v těch 10 vrstvách stříhaly kraje. Oddělování jednotlivých listů je ale s krepovým papírem nejrychlejší. Další výhodou je možnost barevných kombinací i různých velikostí.

fotonávod na pompom z červeného krepového papíru
Fotonávod na pom-pomy z krepového papíru
červeno-bílý pompom z krepového papíru
Dvoubarevná varianta
pom-pomu z krepového papíru

Pom-pomy z papírových ubrousků a kapesníčků

Taková low-cost verze jsou pom-pomy z papírových kapesníků a ubrousků. Z kapesníčků jsou nejlevnější, protože za cca 15 Kč – 20 Kč máš 33 kusů bílých pom-pomů. Avšak jsi omezená právě jen bílou barvou a taky velikostí.

Na výrobu jednoho kapesníčkového pom-pomu jsem použila 3 kusy třívrstvých kapesníků, které jsem dala na sebe. Dohromady je tedy 9 vrstev, které se musí od sebe oddělit. Tady nic neměříš a nestříháš i když je to místo obdélníku čtverec. Tahle část je mnohem rychlejší až po poskládání harmoniky, svázání a stříhání okrajů.

Oddělování jednotlivých vrstev už však tak rychlé není a chce to opravdu trpělivost, trochu nehty a dobré oko.

Ubrouskové pom-pomy mají postup stejný. Ubrousky už jsou dražší, ale zase je seženeš ve více barevných variantách, vzorech i rozměrech a po rozstřižení na menší čtverce vytvoříš i malé pom-pomy. Opět jsem použila 3 kusy třívrstvých ubrousků o rozměrech 33×33 cm.

fotonávod na pompom z papírového kapesníku
Fotonávod na pom-pomy z papírových kapesníčků
fialový pompom z papírových ubrousků
Pom-pom z papírového ubrousku

Výhody a nevýhody jednotlivých papírů

Každý materiál má svoje pro i proti, takže je jen na tobě, pro který se rozhodneš.

 • Cena
  Nejlevněji vychází pom-pomy z papírových kapesníků, kdy balení třívrstvých kapesníčků pořídíš už od 15 Kč a vyrobíš z nich 33 bílých pom-pomů. Nejdražší je pak hedvábný papír, který jde koupit od 30 Kč 5 listů, ale na druhou stranu je vzhled pom-pomu o level výše.
 • Pracnost
  Co s kapesníky a ubrousky ušetříš na měření a stříhání, to spolehlivě doženeš na rozdělávání jednotlivých vrstev. Oddělení krepového i hedvábného papíru je přece jen jednodušší, nevýhodou je však odměřování a stříhání jednotlivých listů.
 • Variabilita
  Nejméně variabilní jsou kapesníky, které jsou pouze bílé a s velikostí si taky moc nepohraješ. Ostatní seženeš ve více barevných variantách a můžeš si tak vytvořit i vícebarevné pom-pomy. Ubrousky můžeš nastříhat i na menší čtverce a vytvořit malé pom-pomy, s krepákem a hedvábným papírem si můžeš zvolit velikost dle libosti.

Koupit si samozřejmě můžeš i hotové pom-pomy, ale ani u těch se té největší piplačce při rozvinování nevyhneš. Pokud tedy ztratíš nervy při měření, stříhání a rovnání, tak si je můžeš zakoupit v různých barevných variantách a dvou velikostech například v tomto e-shopu.

Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám 🙂