Inspirace, Inspirace a tipy

Svatba inspirována podzimem

Myšlenka na tento článek mě napadla při procházce parkem, při pohledu na první spadané barevné listí. Hned se mi začaly hlavou honit nápady, jak se tyto dary přírody dají využít na svatbě a jak vůbec taková svatba inspirovaná podzimem může vypadat. V článku najdeš výhody a nevýhody podzimní svatby, co vše se dá využít z přírody jako dekorace a další tipy, které se ti můžou hodit, pokud plánuješ svatbu zrovna na podzim.

Proč mít svatbu na podzim

Ať už jste vybrali podzimní termín svatby proto, že jiný volný nebyl nebo prostě podzim oba milujete, tady je několik výhod, které podzimní svatba má.

 • Nemusíte se bát velkých veder – přestože letní termíny jsou pro svatbu nejoblíbenější, ne vždy jsou výhodou 40stupňová vedra, při kterých se roztéká nevěstě i svatebčanům make-up a ženich trpí v obleku. Pokud tedy nejste milovníky tropů, je podzim ideální volbou.
 • Lepší dostupnost míst a dodavatelů – zatímco v oblíbených termínech bývá doslova boj o svatební místa a dodavatelé, na podzim, zj. v říjnu a listopadu, máte větší šanci, že bude vaše vysněné svatební místo nebo například fotograf volný. A jako bonus může být i díky mimosezóně levnější.
 • Spousta přírodních dekorací zdarma – pokud chceš svatbu opravdu ladit do podzimní atmosféry, stačí si vyjít s partnerem na procházku ven a posbírat, co příroda nabízí. Barevné listy, šípky, žaludy, kaštany, šišky, jeřabiny a další plody – z toho všeho se dají vytvořit krásné dekorace.
 • Možnost překvapit netradičním menu – podzimní období přímo vybízí dát si namísto klasického vývaru dýňovou polévku a do sladkého koutku přidat dýňové cupcake, dýňový, hruškový či jablečný koláč, jablíčka v županu nebo pečené kaštany. Na zahřátí v chladných dnech určitě potěší grog, svařák, dobrá ovocná pálenka i šípkový likér.
 • Jedinečná atmosféra – romantické kulisy v podobě barevných stromů a spadaného listí, se kterými vykouzlíte nádherné svatební fotografie.
zenich a nevesta posypani podzimním listím
S podzimní přírodou vykouzlíte nádherné svatební fotografie
zdroj: Pixabay.com

Úskalí podzimní svatby

Jedním z největších úskalí podzimu je počasí. Na podzim si můžeš v září užívat sluníčka babího léta, ale v listopadu také první sněhové vločky. Pokud toužíš po venkovním obřadu, nezapomeň mít v záloze i variantu pro případ deště, například zastřešenou terasu nebo párty stany, které se dají vybavit i venkovním topidlem.

Jako nevěstě ti určitě přijde vhod nějaká ta pelerína nebo pléd na zahřátí, v září postačí například džínová bunda. Pokud budou hlásit déšť vybavit by ses měla i deštníkem a veselými holínkami. Ale to že nebude pršet ti nikdo nezaručí ani v létě.

Důležité je taky vhodně naplánovat do programu svatební focení, pokud počasí dovolí a chcete mít venkovní fotky při zapadajícím sluníčku. Zatímco v září se slunce schová až kolem 7 hodiny večer, v listopadu už začne být tma ve 4 odpoledne.

podzimni_svatebni obrad venku
Ani na podzim se nemusíte vzdát venkovního obřadu
zdroj: Unsplash.com

Podzimní barvy

Typické podzimní barvy jsou žlutá, oranžová, červená a hněda. Další barvy, které jsou trendy pro podzimní svatbu jsou burgundská červená, švestková, námořnická modř, smaragdově zelená, broskvová, šedá a zlatá. Dekorace rozdělené přehledně podle jednotlivých barev najdeš například v tomto e-shopu.

Jakou zvolit svatební kytici

Na podzimní svatební kytici se nejčastěji používají chryzantémy, slunečnice, jiřiny, astry, celosie, pryskyřníky a růže v kombinaci s podzimními plody např. šípky, šišky, jeřabiny nebo i s listy stromů. Pokud si opravdová fanynka podzimu, nechej si vyrobit kytici jen z podzimního listí. Na svatební tabuli se hodí i vřes, který seženeš levně v květináči v bílé a růžové barvě, pokud ti neroste na zahrádce.

Dostupné jsou samozřejmě i jakékoliv další květiny, ale pokud není zrovna jejich sezóna, projeví se to na ceně.

zenich a nevesta svatebni kytice ze slunecnic a listi
Zakomponujte barevné listy do svatební kytice
zdroj: Unsplash.com

Podzimní svatební dekorace z přírody

Jak už jsem psala výše. V přírodě najdeš spousty věcí, které si nasbíráš a vytvoříš z nich krásné dekorace. Níže najdeš několik tipů, co se dá využít a jak.

 • Podzimní listí využiješ například na nazdobení slavobrány i svatební tabule, vytvoříš z nich girlandy, jmenovky, nazdobíš s nimi svícny, použít se dají i do svatební kytice nebo z nich vyrobíš celou kytici.

  Pomocí děrovačky ve tvaru srdíček si vytvoříš přírodní konfety, které budou vypadat hezky i jako ozdoba na stole. Můj návod na papírové kornouty na konfety najdeš tady. Vyrobit si lze i vlastní podnos na prstýnky ve tvaru listu například z domácí samotvrdnoucí hmoty. Nezapomeň listy zalisovat aby se nekroutily, případně navoskovat nebo nalakovat, aby vypadaly svěží.
srdickove konfety z podzimního listi
Roztomilé srdíčkové konfety z barevného podzimního listí využiješ při házení ve špalíru nebo jako dekoraci na stůl
 • Dýně jsou po barevných listech dalším symbolem podzimu. Kromě do již zmíněných dobrot ve svatebním menu, využiješ dýni i jako dekoraci u svatebního obřadu (klidně i na prstýnky), na svatební tabuli, kde se budou skvěle vyjímat malé dekorační dýně, ze kterých vytvoříš i jmenovky a také svícny.
vydlabana dyne hokaido jako svícen se srdickem
K podzimu patří dýně, vyrobit z nich můžeš například svícny. Tohle je takový můj rychlopokus z dýně Hokaido 🙂
 • Jablka nejlépe z vlastní zahrádky. I jablíčka se dají využít nejen k jídlu, ale i na jmenovky, svícny nebo jako dekorace na stůl.
jmenovka list s napisem nevesta na jablicku lezicim na vresu
Na jmenovky použij například jablíčka ze zahrádky, na kterých si pak hosté pochutnají
 • Kaštany, žaludy, jeřabiny, šípky, šišky – všechny tyto přírodní drobnosti vytvoří krásné dekorace na svatební tabuli, šišky i kaštany využiješ i na jmenovky. Z šípků napíchnutých na drát si můžeš vyrobit dekoraci v podobě srdce. Fantazii se meze nekladou a určitě tě napadne spoustu dalších možností.
kastan drzici jmenovku s napisem nevesta rozyspane sipky a zaludy
Využij kaštany na jmenovky, volně položenými žaludy a šípky vyzdob svatební tabuli

Podzimní aktivity a dárky pro svatební hosty

Věčná otázka, jak zabavit hosty na svatbě. Na podzim vede jednoznačně pouštění draků, u kterého se zabaví malí i velcí svatebčané. Děti můžou dělat obtisky listů na papír nebo i textil (např. tašky nebo povlaky na polštáře), tvořit postavičky z žaludů a kaštanů, pod dozorem dospělých se můžou pustit i do dlabání dýní.

Jako netradiční strom na přání novomanželům využij větvičky stromů, na které svatebčané zavěsí kartičky ve tvaru listu se svými vzkazy.

Na kartičky pro strom přání, jmenovky, ale i na tvoření pro děti jako omalovánky, jsem vytvořila šablony podzimního listí (fakt jsem obkreslila živé listy a hodila do digitální podoby), které si můžeš stáhnout.

K podzimním dárkům pro svatební hosty se hodí něco na zub např. dýňové chutney nebo marmeláda, domácí šípkový likér, sirup nebo med. Na další dárky se inspiruj v mém článku s tipy na jedlé i nejedle dárky pro svatební hosty.

bila dyne se snubními prstynky
Dýně poslouží i jako netradiční podnos na snubní prstýnky
zdroj: Pixabay.com

Jak je vidět, podzim dokáže být velmi inspirativní, co se týče svatebního tvoření. Pro další inspiraci se mrkni taky na Pinterest, kde najdeš nástěnku věnovanou podzimním svatbám.

Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám 🙂