Inspirace, Rozlučka se svobodou

Rady a tipy na rozlučku se svobodou

Ať už hledáš inspiraci pro svou vlastní rozlučku se svobodou nebo máš tu čest ji uspořádat pro svou kamarádku, bude se ti hodit pár rad a tipů, jak takovou rozlučku zorganizovat.

Sbohem svobodo aneb co že to ta rozlučka vlastně je?

Rozlučka se svobodou k svatbě neodmyslitelně patří. Smyslem je oslavit poslední dny „svobody“ před vstupem do manželství, strávit příjemný čas se svými přáteli a taky seznámení těch, kteří se na svatbě potkají.

Když se řekne dámská rozlučka se svobodou, každému hned asi vyskočí v hlavě stereotypní představa veselých dámiček v limuzíně, objíždějících jeden klub za druhým, kde samozřejmě nemůže chybět vystoupení striptéra. Uklidním tě, rozlučka může mít mnoho podob. Od bujaré párty po poklidné posezení doma s přáteli u skleničky. Je jen na tobě, jaké formě dáváš přednost. Nějakou tu inspiraci najdeš v článku níže.

Ale není to žádná povinná akce, takže pokud o rozlučku prostě nestojíš netřeba z toho dělat drama.

Trocha historie aneb kde se vzala rozlučka se svobodou

Rozlučka se svobodou není až tak nový moderní trend, jak se na první pohled může zdát. Tak si dáme rychlý vhled do historie.

První loučení se svobodou už měli údajně ve starověkém Řecku v 5. století př. n. l., a to konkrétně ve Spartě. Po dlouhou dobu však šlo o čistě mužskou záležitost.

Až v 16. století v Nizozemí vzniklo loučení se svobodou i pro budoucí nevěsty. Původní myšlenkou bylo dát nevěstě drobné dárky do manželství v případě, že neměla žádné věno (ať už byla z chudé rodiny nebo její rodiče se sňatkem nesouhlasili).

Na tu správnou dámskou jízdu si ale ženy musely počkat až na sexuální revoluci v 60. letech 20. století, kdy si mohly začít užívat rozlučky se svobodou, jak je známe dnes.

Společná rozlučka nebo každý zvlášť

Rozlučku můžeš mít jen s partou svých kamarádek, kde budete probírat „holčičí věci“ a zajdete třeba na ten striptýz, ale taky není nic neobvyklého mít společné loučení se svobodou i se svým budoucím manželem. Pokud máte většinu společných známých a nemáte potřebu se „vyřádit“ každý sám, tak směle do toho.

Na Moravě se takovéto společné rozlučce se svobodou říká „svíca„. Na tu se pozvou všichni přátelé, rodina a známí a pořádá se na zahradě, hřišti nebo kulturáku, kde se griluje, pije, hraje, zpívá a tančí. Taková předsvatební párty. Říká se, že na svícu se nezve, na svícu se chodí, ale je vždycky dobré orientačně vědět, kolik se objeví hostů, kvůli pohoštění.

Dámská jízda
zdroj: Unsplash.com

Kdy rozlučku se svobodou udělat

Tradičně by se rozlučka se svobodou měla konat den před svatbou, ale to by asi dnes málokdo zvládl a byl na svatbě svěží. Ideálním termínem je tak týden až dva týdny před svatbou, kdy si to můžete pořádně užít a zároveň mít dost času se z toho vzpamatovat.

Kdo rozlučku se svobodou organizuje

Organizace rozlučky se většinou ujme svědkyně, případně družičky. Můžeš jim sdělit svou představu, co by sis přála či nepřála nebo nechat organizaci čistě na ostatních a těšit se na velké překvapení. Neobvyklá není ani varianta, kdy si rozlučku připravuje sama nevěsta. Každému vyhovuje něco jiného a žádná varianta není špatně.

Koho pozvat na rozlučku se svobodou

Na své loučení se svobodou pozvi (nebo předej seznam osob organizátorovi), ty které tam chceš a se kterými ti bude dobře a užiješ si to s nimi. Samozřejmě to budou v prvé řadě tvé nejlepší kamarádky, ale pozvat, pokud chceš, můžeš i rodinu – ségru, sestřenice a klidně i mamku nebo budoucí tchyni, pokud jste spolu na stejné vlně (ano, i takovou rozlučku jsem zažila). Všichni účastnící rozlučky nemusí být zároveň svatebními hosty.

Kdo rozlučku se svobodou platí

Tak to je opět další téma, kde se názory různí. Nechci proto tady tvrdit, že jedna jediná varianta je správná, je třeba se na tom předem domluvit. V podstatě jsou 4 možnosti:

 1. Vše platí nevěsta, která si organizuje rozlučku sama například doma nebo na chatě.
 2. Pokud se vydáte někam do baru, nevěsta zaplatí první rundu nebo láhev a pak už si každý účastník hradí vše sám.
 3. Všichni, kromě nevěsty samozřejmě, kdo jdou na rozlučku, se složí na náklady a útratu pro nevěstu.
 4. Rozdělení nákladů mezi nevěstu a ostatní účastníky např. nevěsta zajistí jídlo a ostatní zaplatí pití.

Hry na rozlučku – organizovaná versus volná zábava

S organizovanou zábavou na rozlučce je to jako s tou svatební – někdo ji miluje, jiný nesnáší. I pro loučení se svobodou existuje spousta her jako například úkoly pro nevěstu, pokud jste někde „v terénu“ nebo hry „na doma“. Organizátor rozlučky pro nevěstu by měl nejlépe znát, co by se mělo nevěstě líbit a co už je pro ni přes čáru a podle toho volit případné hry a program.

Pro hravé jedince jsem sepsala tipy na hry na rozlučku se svobodou v samostatném článku, proto je tady všechny vypisovat nebudu.

TIP: Jako originální dárek pro milovnici bublinek nebo rozlučkový přípitek se hodí španělské perleťové šumivé víno. Stačí si jen vybrat barvu, ať vám to ladí.

Fotit či nefotit?

Focení na rozlučce ano nebo ne? Určitě ano, ať máte památku, ale dávejte si pozor, co fotíte a co sdílíte. Fotky a videa z veselejší části akce nasdílejte raději jen mezi účastníky rozlučky namísto sociálních sítí.

Výbava na rozlučku se svobodou

I na rozlučku se svobodou se můžete pořádně vybavit, ať všichni kolem vidí, co slavíte. Zvolit můžete nějaký společný prvek nebo jen vyfiknout nevěstu.

Rozlučková výbava pro nevěstu:

Rozlučková výbava pro ostatní:

 • placky nebo šerpy s nápisem Tým nevěsty,
 • trička nebo čepice s nápisem Tým nevěsty,
 • společný prvek – stejná barva oblečení, dress code (např. western, námořnický, tutu sukně, apod.), čelenky, škrabošky, klobouky.
Domácí sbírka placek z rozluček se svobodou.

Další rozlučkové nezbytnosti:

Tipy na dárky pro nevěstu

Ať už se rozhodnete složit se na dárek pro nevěstu nebo hodláš koupit něco jen za sebe, můžeš se inspirovat mými tipy na dárky. Jako správná kámoška znáš nevěstin vkus, takže podle toho taky vybírej.

Dárky pro nevěstu k rozlučce patří. Tak čímpak jí uděláte radost?
zdroj: Pexels.com

Svatební výbavička

Nevěstu určitě potěší praktický dárek, který využije na svatbě.

Něco originálního na památku

Jedinečný dárek od srdce potěší nejvíce. Stačí zapojit fantazii.

 • tričko s podpisy nebo s nějakým originálním nápisem,
 • obraz s fotkami a podpisy či vzkazy,
 • vařečka/váleček/zástěra s podpisy či radami do manželství.
 • Kronika Nevěsto vyprávěj – na uchování vzpomínek od seznámení po svatbu pro tři generace nevěst
Unikátní kronika pro tři nevěsty
zdroj: svatební salón TYANO

Pro hravé nevěsty

Dárek, který si nevěsta užije i se svým milým.

Ostatní dárky

Je nevěsta na sladké, miluje čtení, ráda nosí šperky nebo miluje netradiční zážitky? Určitě vybereš něco, čím jí uděláš velkou radost.

Dopřejte nevěstě příjemně strávených 12 dnů před svatbou s Kalendářem pro nevěsty
zdroj: svatební salón TYANO

Tipy na loučení se svobodou pro nevěstu

Tak a teď konečně ty na začátku slibované tipy, jak se dá rozloučit se svobodou. Při organizaci rozlučky berte v potaz nevěstina přání, záliby a to, co má ráda. Každá jsme jiná a ne všichni touží po bujarém večírku nebo naopak usedlém čajovém dýchánku.

Rozlučková „klasika“

 • v restauraci, baru, diskotéce nebo podniknout tour po barech,
 • striptýzová show,
 • rozlučková párty doma – udělat si můžete grilovačku, filmový večer nebo pyžamovou párty,

TIP: Pokud nejsi zrovna organizační typ nebo chceš mít se zařizováním co nejméně starostí, můžeš vyzkoušet speciální rozlučkovou službu, o které se dozvíš v tomto článku.

Vícedenní akce

 • víkend na chatě,
 • wellness pobyt,
 • rozlučka v zahraničí – vyrazte slavit do světa. Oblíbenými evropskými městy jsou např. Amsterdam, Barcelona, Berlin, Budapešť nebo chorvatský Hvar,

Vyrazte za kulturou

 • hudební nebo filmový festival,
 • návštěva koncertu/kina/divadla,

Nezapomenutelné zážitky

Další tipy

Inspiraci pro rozlučku se svobodou najdeš taky na Pinterestu. Tak v jakém stylu to rozjedete vy?

Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám! 🙂