Chceš mít vysněné svatební šaty v „Den D“ pověšeny na svém osobním ramínku? Podívej se na můj návod, jak si rychle a jednoduše sama vyrobit svatební ramínko.
K čemu svatební ramínko?
Na co vlastně potřebuješ speciální svatební ramínko? No, zcela upřímně nepotřebuješ. Asi tak jako spoustu dalších svatebních nezbytnosti, ale o tom přece svatba je. Úplně stejně poslouží i jakékoliv obyčejné ramínko. Ale na druhou stranu vypadá to pěkně na svatební fotkách a samotné ramínko, pokud si jej necháš na památku, ti doma poslouží i po svatbě.
Návod na svatební ramínko
Svatební ramínko pro sebe a ženicha, případně svědky a družičky, chceš a chystáš se je vytvořit sama? Tak to se ti může hodit můj návod, jak si jej jednoduše a levně vyrobit.
Co budeš potřebovat
- dřevěné nalakované ramínko (ušetříš si práci) – bílé, černé nebo v přírodním dekoru dřeva. Na nejlevnější sadu ramínek jsem narazila v Pepcu – za 59 Kč/5 ks, a to ve všech zmíněných barvách. Bílé a přírodní pak seženeš v sadě o něco dráž v Lidlu, Ikei, Jysku apod.,
- akrylový nebo permanentní fix na alkoholové bázi (šířka hrotu 0,8 mm),
- tužku, na černé ramínko bílou křídu,
- podle libosti – ozdoby, stužky, jutové provázky, brože, krajku,
- PC a tiskárnu (není potřeba, jestli si troufáš psát od ruky),
- tavná pistole pro nalepení ozdob,
- odlakovač na nehty a vatu (pro nepodařené pokusy, ale jde to použít jen párkrát).
Jak na to
Nepřijdu s ničím převratným. Nejrychlejší varianta je si vzít ramínko, fix a jednoduše jej popsat a dozdobit stužkou, krajkou, dřevěnými srdíčky, decoupage technikou nebo čím tě napadne a je to hotovo. Otázka pár minut.
V návodu se ale budu věnovat variantě, kdy si na text „od ruky“ netroufáš a chceš se mít čeho chytit.
Ramínka jsou základ
Na PC si ve Wordu vyber písmo, které se ti líbí a napiš si texty (Nevěsta, Ženich, Družička, Svědek/Svědkyně, klidně i se jmény, datem svatby). V mém návodu jsem použila písmo Parrisienne a velikost 48. Tohle písmo není součástí sady v textovém editoru, ale je třeba si ho stáhnout, což lehce zvládneš podle mého návodu. Velikost zvol klidně menší, případně si vyrob více variant. Nápisy si vytiskni a rozstříhej.
Nápis přilož na místo, kde jej chceš mít
V případě bílého a dřevěného ramínka vybarvi druhou stranu papírku s nápisem tužkou. Vznikne ti takový kopírák. U černého ramínka by nebyla tužka logicky vidět, tady ti pro změnu pomůže bílá křída.
Vyrob si svůj kopírák s pomocí tužky nebo křídy
Přilož papírek s textem na místo, kde jej chceš mít (nahoře na středu nebo po stranách) a obkresli nápis tužkou. Text se tak přenese na ramínko. Aby ti papírek „necestoval“, můžeš si jej přidělat např. lepící páskou nebo lepícím polštářkem.
Obtáhni tužkou text
Obtištěný text přepiš fixem a základ je na světě. Kdyby se ti snad něco nepodařilo hned na první dobrou, dá se fix smazat odlakovačem na nehty (použila jsem s acetonem). Ale pozor, nedrhnout a dá se to na nalakovaném ramínku použít max. 2 – 3krát, protože pak jde dolů i barva z ramínka.
Zkopírovaný text přepiš fixem
Ještě k použitým fixům. U černého ramínka jsem použila bílý akrylový fix. Na bílé a přírodní ramínko jsem nakonec zvolila klasický lihový permanentní fix, protože při použití toho akrylového se mi zdála barva taková bledá (můžeš posoudit sama na fotce).
Teď už přichází fáze zdobení. Mašle ze stuhy v barvě svatby, krajky nebo z juty, případně další dekorace jako dřevěná srdíčka, štrasové brože, perličky apod.
Hotovo nebo můžeš pokračovat v dalším zdobení
Pro ty, co se na to necítí nebo chtějí ramínka s gravírovaným či vyřezaným textem, je pak cesta nechat to na profesionálech. Ceny za vytvořené ramínka na zakázku se pohybují od 99 Kč do 1 000 Kč, ale rozdíl je samozřejmě v provedení (srovnání cen jsem brala z Fleru).
Trocha inspirace na závěr
Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám 🙂