ruce_na_kytici_snubni_prsteny
Inspirace, Praktické info

Snubní prsteny jako symbol manželství aneb jak je správně vybrat

Do ticha zazní všemi očekávané vaše „ANO“ a svůj slib si potvrdíte vzájemným navléknutím snubních prstenů. Jak vlastně vybrat ty pravé snubní prsteny a na co se zaměřit, o tom jsem se rozepsala v tomto článku.

Milion a jedna možnost snubních prstenů

Asi znáš ten pocit, když chceš něco koupit a máš si vybrat, je toho najednou tolik, že ti jde z toho hlava kolem. Tak toto tě nejspíše nemine ani při výběru snubních prstenů. Jaký vybrat materiál, briliant či zirkon, kulatý nebo plochý, široký nebo úzký, hladký nebo zdobený, v neposlední řadě taky cena – to jsou všechno otázky, na které budete hledat odpověď.

Sami jsme před svatbou prošli několik veletrhů a zlatnictví a vyzkoušeli na prstech desítky prstýnků, než se dostavil ten správný wow efekt. Proto jsem dala dohromady tento článek, kde najdeš tipy a rady, které ti pomůžou s výběrem i těch vašich snubních prstenů.

Cenou to začíná

Na začátku plánování svatby jste si s partnerem určitě stanovili nějaký rozpočet na každou svatební položku včetně částky na snubní prstýnky, kterou jste ochotni do nich maximálně investovat. Vyfiltrujete si tak nabídky nejen na e-shopech, ale i při komunikaci v kamenné prodejně, kde prodejci sdělíte svou představu.

Protože snubní prsteny dnes nejsou jen ze zlata, ale rozšířené jsou i další materiály, může se částka za ně pohybovat od pár stokorun (např. wolfram) po desetitisíce (zlato, platina). Samotnou cenu tak ovlivňuje nejen materiál, ale také šířka, velikost, zdobení, značka, apod.

Ušetřit se dá, pokud máte nějaké své zlato. Proto se i na tuto možnost nezapomeňte zeptat.

Snubní prsteny ze zlata s diamanty z dílny firmy Danfil
Zdroj: Danfil.cz

Který materiál je ten nej?

Aby byl výběr ještě komplikovanější, můžete si vybrat nejen z x možností provedení, ale taky z několika materiálů. Zlato ve třech barvách, stříbro, platina, chirurgická ocel, wolfram, titan, palladium, dřevo či keramika a jejich kombinace. Každý materiál má svoje kladné i záporné stránky, o kterých jsem se rozepsala v tomto článku. Každému tak bude vyhovovat něco jiného, ať už z důvodu ceny, alergií či vkusu.

Na velikosti záleží

Zásadním bodem je určit správnou velikost prstenu. Největší jistotu budete mít při osobní návštěvě klenotnictví, ale pokud se rozhodnete pro nákup na internetu, objednat se dají i měřící kroužky, případně se dají použít třeba tyto papírové pomůcky.

Prsten by neměl být moc volný, ani moc těsný, v případě velkých kloubů by neměl být problém ho přes něj dostat. Při zkoušení myslete na to, že se velikost prstu mění nejen s tělesnou hmotností, ale i v chladu a teple a taky během dne. Ideální je měřit velikost prsteníčku levé ruky při pokojově teplotě odpoledne nebo večer.

Časem se může stát, že budete potřebovat velikost snubního prstenu upravit. Zmenšování nebo zvětšování velikosti je možné, ale má také svá omezení, které ovlivňuje materiál prstenu, netypický tvar či zdobení kameny nebo rytinou. Vždy se proto raději zeptej prodejce, jestli je vámi vybraný typ prstenu vhodný k pozdějším úpravám.

TIP: Pro zjištění správné velikosti snubních prstýnků v pohodlí domova si můžeš ZDARMA objednat měřící proužek.

Šířka a tloušťka hraje taky roli

Šířka snubního prstenu hraje roli při určení správné velikosti – čím širší prsten je, tím větší velikost je třeba zvolit. Ovlivňuje nejen cenu, ale i pevnost prstenu a taky celkový vzhled ruky. Pro široké a krátké prsty jsou vhodné tenčí modely, které opticky prsty prodlouží. Masivní široké prsteny se hodí na dlouhé a hubené prsty, které pro změnu opticky zkrátí.

Pokud chcete mít na vnitřní straně prstenu rytinu, měla by být jeho minimální šíře 2 mm. Doporučená šířka snubních prstenů je 4 mm – 7 mm, ale důležitý je hlavně váš osobní pocit při navléknutí prstenu na prst, takže netřeba si lámat hlavu nad tím, že vám padl do oka užší prsten.

Různé šířky snubních prstenů
Zdroj: Danfil.cz

Dalším parametrem je i tloušťka prstenu, která se doporučuje v rozmezí 1,6 mm – 2 mm. Materiál prstenu se časem opotřebovává vlivem denního nošení, úzké prsteny se tak mohou deformovat a ty moc tlusté zase tlačit na ostatní prsty.

I prsten má svůj profil

Na výběr je z několika možností profilů, které můžeš vidět na obrázku níže. Opět každému bude na ruce vyhovovat něco jiného.


Typy profilů snubních prstenů
Zdroj: Danfil.cz

Klasické prsteny s půlkulatým profilem jsou silnější, a proto vhodnější na osazení kameny. Moderní jednoduchou variantou jsou snubní prsteny s plochým a lichoběžným profilem. Kdo hledá designový vzhled snubního prstenu, může se pokukovat po snubních prstenech s trojvlnným a konkávním profilem.

Lesk a nebo mat?

Vybrat si můžete ze snubních prstenů s lesklým povrchem, matným nebo kombinaci obou povrchových úprav. Zajímavé jsou také prsteny s tepaným povrchem.

Typy povrchových úprav snubních prstenů
Zdroj: Danfil.cz

U matného povrchu dochází časem k jeho „oleštění“. Na lesklém jdou zase dříve vidět případné škrábance a zářivý lesk také není stálý. Vše jde ale obnovit.

Se zdobením nebo bez?

Zdobení brilianty nebo zirkony už dávno není výsadou jen zásnubních prstenů, ale můžeš si nějaký ten kamínek bez obav pořídit i na snubním prstenu. Ať už jeden nebo klidně po celém obvodu prstenu. Jen pozor na to, aby kameny byly usazené fasováním a ne pouze lepené. V tomto případě budete mít s manželem každý prsten jiný (což vůbec nevadí), protože kameny se používají většinou jen u snubních prstenů pro ženy.

Snubní prsteny z červeného zlata s diamanty z dílny firmy Danfil
Zdroj: Danfil.cz

Další možností zdobení povrchu snubního prstenu je rytina. Může se jednat o jednoduché linky, ale i různé vzory.

S rytinou vytvoříte svůj originál

Na vnitřní stranu prstenu si můžete nechat vyrýt své iniciály, datum svatby, jméno partnera, nově se objevují i podpisy, krátké citáty či symboly. Vybírat se dá i z několika druhů fontů písma. Vytvoříte si tak svůj originální kousek.

Rytí se prování ručně nebo laserem, díky kterému je možné provést rytinu na všechny materiály. Bez rytiny se budete muset obejít u prstenu s nedostatečnou šířkou (pod 2 mm) a u prstenů, které jsou celé osázené kameny. Nevýhodou je, že když při nákupu zvolíte špatnou velikost prstenu s rytinou, nelze jej vyměnit.

Zkontrolujte si puncovní značky

Při nákupu snubních prstenů ze zlata, stříbra nebo platiny si zkontrolujte, zda obsahují puncovní značky, které musí šperky z těchto slitin kovů obsahovat. Jde o malé symboly státní puncovní značky, ryzostní a identifikační značky, které najdete na vnitřní straně prstenu. Díky těmto znakům máte jistotu, že se jedná skutečně o daný kov s určitou ryzostí.

Jak jednotlivé české státní puncovní značky vypadají a co znamenají, najdeš na stránkách Puncovního úřadu.

Snubní prsteny podle vlastních představ

Viděli jste už desítky prstenů a pořád to není ono? Máte v hlavě vlastní představu? Tak se nebojte zajít za profesionálem, se kterým své vysněné prsteny zrealizujete a budete se chlubit jedinečným kouskem.

Nenechte se strhnout aktuálními trendy

Ať už se na tebe ze všech stran valí, že zrovna ten a ten typ prstenu je zrovna trendy a musíte ho mít, dej vždy na svůj osobní vkus a nenechej se strhnout. Jde o šperk, který máte v plánu nosit po celý život, takže by měl být nadčasový a hodit se k osobnosti vás obou.

Kdy se vrhnout na průzkum a nákup

Pokukovat po snubních prstenech můžete hned po zasnoubení. Pokud už ale máte představu nejen o typu prstýnku, ale i cenové hladině, doporučuje se přibližně 3 měsíce před svatbou, v případě vytížených letních svatebních termínů klidně i půl roku dopředu, aby byl dostatečný čas pro případné úpravy.

Projděte si veletrhy, e-shopy i kamenné prodejny, protože na obrázku vypadají všechny prsteny krásně, ale je potřeba vidět, jak vůbec na prstu vypadají a celkově k vám sedí.

Při komunikaci s prodejcem se nebojte zeptat. Zajímat by vás měly tyto otázky:

  • Jaká je cena za pár snubních prstenů?
  • Jak dlouho trvá výroba snubních prstenů, s jakým časovým předstihem objednávat?
  • Možnost rytiny, jestli je v ceně, případně cena za rytinu?
  • Můžete použít i vaše zlato?
  • Vyrobí vám prsteny podle vlastního návrhu?
  • Jde u daného typu prstenů v případě potřeby změnit velikost?
  • Poskytují další (bezplatný) servis (např. doživotní záruka, povrchová úprava, změna velikosti apod.)?

No neměli to naši předci jednodušší? Doufám, že ti tento článek pomohl se ve světě snubních prstenů trochu zorientovat a i vy brzy najdete ty svoje WOW prstýnky, které už nebudete chtít sundat z prstu.

Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám 🙂