K nevěstě neodmyslitelně patří nejen nádherné šaty, ale také svatební kytice, která podtrhne její krásu. Jaké jsou typy vazeb svatebních kytic a podle čeho vybírat, z jakých květin zvolit kytici podle ročního období, proč jsou svatební kytice dražší než klasické, ale také o tom, že i floristika může být ekologická s respektem k přírodě. Na tyto a další nejčastější otázky na téma svatební floristiky jsem se zeptala profesionála z oboru, paní Dagmar Žáčkové z Květinového ateliéru Nymfea.
Co bys měla vědět nejen o svatebních kyticích
Jak už to při zařizování svatby bývá, i výběr svatební kytice a květinové výzdoby svatebního místa není jednoduchý úkol. Na internetu najdeš plno krásných kytic, ale bude se tvůj favorit hodit zrovna pro styl vaší svatby, půjde sehnat tento druh květin v daném ročním období a milion dalších otázek, se kterými ti poradí zkušená floristka. V následujícím rozhovoru najdeš odpovědi na otázky, které se mezi nevěstami neustále opakují a věřím, že ti pomůže se ve světě svatební floristiky trochu zorientovat. Tak pojďme na to.
Nejprve krátké představení – jak jste se dostala k floristice a jaká je filosofie Vašeho květinového ateliéru?
Za každou firmou se vždy skrývá lidský příběh… ten můj je o tom, jak se z právničky stala floristka. Téměř 11 let jsem se po právní stránce starala o majetek několika pražských městských částí. Soudní jednání, spousta administrativy, řízení týmu a spolupráce s komunálními politiky – práce krásná, ale psychicky hodně náročná. Jednoho dne prostě mé tělo řeklo dost a objevilo se u mně autoimunitní onemocnění. Při léčbě mi došlo, že se k právničině už nemůžu, a ani nechci vrátit. Nastalo tedy přemýšlení co dál. Jelikož jsem holka z maloměsta, která většinu času trávila na zahradě, kde se neustále něco pěstovalo a chovalo, začaly mé myšlenky směřovat k floristice. Navíc moji rodiče vlastní bývalý statek s poměrně velkým pozemkem, a tak když jsem na internetu narazila na článek o jedné z prvních květinových farem v ČR, bylo rozhodnuto – květiny budeme nejen vázat, ale i pěstovat.
Tak vznikl Květinový ateliér Nymfea jako rodinná firma se sídlem v malé vesničce kousek od Jihlavy a pobočkou v Praze. Naším mottem se stalo „Floristika s citem k přírodě“. Snažíme se při naši práci minimalizovat jakýkoliv odpad. Pokud to jde, používat minimum plastů a vše nahrazovat přírodními materiály. Při pěstování květin nepoužíváme chemické hnojivo, ale kompost a hnůj ze sousedova hospodářství. Minimalizujeme i chemické postřiky proti škůdcům. Bohužel česká příroda už je tak zničená, že úplně bez chemie to nejde :-(. V zimním období preferujeme květiny s certifikací fair trade.
Většina květin pro svatební kytice pochází z vlastní zahrady
zdroj: fotoarchív Květinový ateliér Nymfea
Kdy by měly nevěsty začít řešit květiny na svatbu?
Ideálně ve chvíli, kdy znají termín svatby, mají vybrané místo pro jejich Den a budoucí nevěsta má již konkrétní představu o vzhledu (střihu) svých šatů, případně je má již vybrané.
Tyto tři věci rozhodují o tvaru nevěstiny kytice a druhu použitých květin. U nás v Květinovém ateliéru Nymfea si dáváme maximálně záležet, aby nevěstina kytice podtrhovala její krásu. Osobně považuji kytici za šperk, stejně jako náušnice nebo náhrdelník. Má tedy nevěstiny šaty doplnit a nechat je vyniknout. Zároveň musí ladit s interiérem místa svatby, následně celou výzdobou a atmosférou.
První návštěva floristky by se měla uskutečnit zhruba půl roku před termínem svatby. Některé, obzvláště červnové, termíny často bývají vybookované i rok dopředu, proto čím dříve tím lépe.
Co vše zahrnuje svatební floristika aneb co si mohou nechat nevěsty z květin na svou svatbu vytvořit?
Kromě klasických kulatých a převislých kytic, jsou v současné době hodně populární květinové šperky, ať už jde o čelenky, věnečky, náramky, a to jak pro samotnou nevěstu, tak i pro ostatní ženy na svatbě. Další klasikou je korsáž pro ženicha, případně svědka a tatínky.
Svatební kytice ala žezlo z kal
zdroj: fotoarchív Květinový ateliér Nymfea
Málokterá nevěsta zná kytici ve tvaru anglické kapky, která je neuvěřitelně elegantní a hodí se na svatbu na zámku, v hotelu nebo jiném noblesním prostředí. Krásně ladí s hladkými, princeznovskými šaty.
Dalším netradičním typem kytice je svatební žezlo, často se váže např. z kal a nosí se v náručí jako miminko :-). V zahraničí často můžeme vidět kytice (spíše květinové kompozice) volně visící na předloktí nevěsty a splývající dolů až k jejím kotníkům. K nám zatím tento trend nedorazil, ale uvidíme třeba za rok… 😉
U nás v ateliéru milujeme výzvy a tematické svatby. Nejšťastnější jsme, když nám nevěsta nechá tzv. volnou ruku – domluvíme si barvy, tvar kytice a vše ostatní nechá na nás.
Elegantní svatební kytice ve tvaru anglické kapky
zdroj: fotoarchív Květinový ateliér Nymfea
Květiny podle sezóny – máte tipy na jarní, letní, podzimní a zimní květiny pro svatbu?
Krásná otázka – v současné době jsme zvyklí, že v obchodech v lednu seženeme, jahody, borůvky, maliny, melouny – u mnoha produktů zmizela sezónnost. To se, bohužel, projevuje i v požadavcích některých nevěst. Ano, i v lednu se dají na květinové burze sehnat pivoňky, slunečnice, heřmánek, jiřinky. Pokud odmyslím, že vysoká cena rozhodně neodpovídá kvalitě a představě nevěsty o krásně nakvetlé květině jako v sezóně, pak musím zmínit ekologii. Takové květiny k nám často putují z velké dálky, aby tu cestu vydržely, jsou napuštěny spoustou chemie. Ekologická stopa je obrovská. Moc bych si proto přála, abychom respektovali, že pěstování čehokoliv je ovlivněno počasím a v našich zeměpisných šířkách i střídáním ročních období.
Jaro to jsou krásně barevné tulipány. U nás na zahradě jich máme celou barevnou škálu, včetně netypických pivoňkových a lososových tulipánů. Pak jsou tu zářivé narcisy, něžné pryskyřníky, pestré anemonky připomínající vlčí máky, tmavě modré modřence a spoustu nádherně rozkvetlých keřů, kterými lze kytici doplnit. Výzdobu na stoly lze vytvořit z petrklíčů a bledulek sesazených do nádoby, které poté vysadíte na své zahradě. Jaro představuje po šedé zimě výbuch barev.
V jarní svatební kytici nesmí chybět tulipány
zdroj: fotoarchív Květinový ateliér Nymfea
Léto a prázdniny jsou ve znamení červnových pivoněk, červencových hortenzií, srpnových slunečnic a zralého obilí. Letní kytice by měla být vzdušná, vonící loukou.
S přicházejícím podzimem rozkvétají mnohobarevné jiřinky, astry, chryzantémy v mnoha kultivarech. Do kytic volíme zemité barvy červenou, žlutou, zelenou, hnědou. Když se začne vybarvovat listí, kytice vypadá nádherně, pokud je o něj doplněna.
Zima – pokud nevěsta touží po exotických květinách, přichází její čas. Jelikož na jižní polokouli právě vrcholí léto, jsou cenově dostupné. Mimo exotických rostlin se dá uvázat zajímavá kytice v kombinaci jehličí, sukulenty, barevný vřes, brassica, růže. Barvám dominuje bílá, stříbrná, zlatá, červená. Vládnou kontrasty, lze si vyhrát s materiálovou strukturou a doplňky, kterým se v jiných obdobích vyhýbám.
Jaké jsou typy vazeb svatebních kytic a podle čeho vybírat?
Jak už jsem psala výše, rozhodující pro výběr kytice je termín svatby, a tím i roční období, místo svatby, střih nevěstiných šatů a samozřejmě její preference. Vše by mělo korespondovat a ladit.
Mezi nevěstami je v současné době hodně oblíbená rustikální kytice v pastelových barvách. Její základ je vázán do kulata a následně „rozčepýřen“ zelení a trsovými květy. Taková kytice se hodí k svatbě na statku, ve stodole a na louce.
Dále jsou hodně žádané kytice připomínající hříbek, případně polokouli. Jde o půlkulatou nebo úplně kulatou, pravidelnou kytici hodící se do noblesnějšího nebo oficiálního prostředí – kostel, zámek, radnice. Barevnost závisí na preferencích nevěsty.
Mezi oblíbené tvary kytic patří tzv. hříbek
zdroj: fotoarchív Květinový ateliér Nymfea
Méně obvyklé jsou převislé kytice, ať už vázané nebo vypichované hodící se spíše do luxusnějšího prostředí hotelu nebo opět kostela či zámku. I když pokud si nevěsta přeje, dá se pojmout i rustikálně. Záleží na druhu použitých květin. Vypichovaná verze má tu obrovskou výhodu, že květiny mají díky zásobníku přístup k vodě po celý svatební den.
Svatební kytice může být i hodně extravagantní v podobě košíku květin, svatebního žezla, závěsu na předloktí nevěsty, jednoduchého kruhu s navázanými květinami připomínající kabelku. Fantazii se meze nekladou. Důležité je, aby šaty, prostředí a období svatby tvořilo jeden harmonický celek a nevěsta se cítila komfortně.
Které květiny patří u nevěst mezi nejoblíbenější?
Hodně požadované je luční kvítí, růže v pastelových barvách, hortenzie, pivoňky, slunečnice, v doplňkové zeleni jednoznačně vede eukalyptus.
Oblíbené jsou kytice v pastelových barvách
zdroj: fotoarchív Květinový ateliér Nymfea
Jaké jsou trendy pro svatební floristiku v roce 2022?
Barvou roku byla vyhlášená lila. Přiznám se, že jsem zajásala, jelikož je mojí oblíbenou. Moc se na vazby v barvě lila těším.
Kvůli Covidu byly v minulých dvou svatebních sezónách kytice méně objemné. Nyní se domnívám, že nastal čas pro uvolnění a větší odvážnost. Kytice budou mohutnější, barevnější, více free.
Ve výzdobě se vrátíme k trendu z roku 2019, květinám volně svěšeným dolů ze stropu sálu vytvářející květinový vodopád. Stále oblíbené jsou nazdobené slavobrány. Drží se i oblíbenost přírodních svateb s pásy juty a kulatinami na stolech.
Jak se pohybují orientační ceny za svatební kytici a květinovou výzdobu a od čeho se odvíjí?
Květiny se, stejně jako mnoho jiných komodit, obchodují na burze. Ta největší, kam je soustředěna většina světové produkce květin, je v nizozemském Aalsmeeru. V současné době nastalo na trhu s květinami hodně turbulentní prostředí a veškeré ceny letí raketově vzhůru. Cenu květin ovlivňuje nabídka a poptávka. Ta se zvyšuje počátkem června, kdy začíná svatební sezóna v Evropě.
Mezi nevěstami koluje fáma o tzv. svatební přirážce, kdy panuje přesvědčení, že jakmile se řekne slovo „svatební“, stane se věc dvakrát tak drahou. U květin jsou šlechtěny zvláštní druhy, které jsou určeny pro svatbu. Je třeba si uvědomit, co všechno taková květina musí během dne vydržet. Prioritně je po většinu dne bez vody a někdy v celkem velkém teple. Nevěsta ji různě pokládá, fotí se s ní. Chce se po ní, aby tohle vše vydržela, až do večerního focení vypadala stále čerstvě, proto zvláštní odrůdy, a také proto je svatební floristika považovaná za vrchol umění floristiky. Uvázání svatební kytice je technicky náročnější a pracnější, než když si zajdete do květinářství pro kytičku k narozeninám nebo radost, proto i vyšší ceny.
V ateliéru Nymfea máme pro nevěsty připraveny svatební balíčky. Vážeme především z námi vypěstovaných květin. Cena nejmenšího balíčku obsahujícího malou kytici pro nevěstu a korsáž pro ženicha začíná na 1.700 Kč. Největší balíček zahrnující kompletní svatební servis včetně zdobení na místě svatby je za cenu od 13.000 Kč. Horní hranice může být klidně 50 až 100.000 Kč.
Léto je ideální čas na svatební kytici ze slunečnic
zdroj: fotoarchív Květinový ateliér Nymfea
Jak probíhá objednávka svatební floristiky ve Vašem květinovém ateliéru?
Náš Květinový ateliér Nymfea funguje zakázkovou formou, nemáme kamennou pobočku. Nevěsty nás nejčastěji oslovují skrze naši facebookovou stránku @nymfea.kvetinovy.atelier, přijímáme online objednávky přes kontaktní formulář na našem webu www.nymfea.cz nebo přes e-mail info@nymfea.cz.
Pro budoucí nevěsty to má tu výhodu, že všechny květiny stříháme, případně objednáváme, přímo pro ně, pro jejich svatbu. Zaručujeme tedy 100% čerstvost dodaných květin.
Každou nevěstu se snažím poznat osobně, proto si s ní domlouvám schůzku. Nejde-li to, např. z důvodu větší vzdálenosti, setkáme se online. Zajímají mě její šaty, místo, termín svatby, její představa, oblíbené květiny, barva svatby a spousta dalších detailů. Pokud svatební místo neznám, často se tam jedu podívat nebo se tam se snoubenci scházím a vše si do detailu projdeme. Na základě těchto znalostí vypočítávám předběžnou cenovou nabídku, spíše cenový rámec. Pokud jej snoubenci akceptují, rezervuji jim u sebe termín. Za rezervaci termínu neúčtuji žádný poplatek. Dva měsíce před termínem svatby zasílám závaznou objednávku. Měsíc před svatbou fakturu na celkovou částku. Týden před termínem už ladíme poslední detaily. V Den D mají u nás snoubenci o starost méně. Přijedeme na místo a vše dle dohody nazdobíme. Nevěsta tak má více času na to být hýčkána svou vizážistkou.
A na závěr ještě dobrá rada, příklad z praxe nebo vzkaz pro nevěsty 😊
Užijte si to. Nestresujte se. Pokud něco nevyjde přesně podle plánu, nic se neděje. Věřte, že svatebčané si toho většinou ani nevšimnou. Na svatbu jste si určitě pozvali lidi, kteří vás oba mají rádi a přišli s vámi oslavit vaši lásku a podpořit vás. Těm je jedno, jestli se dort krájel v jednu nebo ve dvě hodiny, jestli svíčky měli červenou nebo žlutou barvu. Jsou tam prostě kvůli vám 😉
A rada na závěr: Co můžete zadat profesionálům, zadejte. Není nic horšího, než když nevěsta stěží dojde k oltáři, protože týden před svatbou strávila všemožnými přípravami trvajícími do ranních hodin.
Ještě více inspirace z tvorby Květinového ateliéru Nymfea
Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám🙂