korsaz_na_klope_zenicha_lucni_kviti
Inspirace, Inspirace a tipy

Označ si svého svatebčana aneb vývazky všední i nevšední

Svatební vývazky, nebo také jinak voničky, jsou jednou ze svatebních tradic a slouží k označení svatebčanů. Trochu jsem zapátrala a kromě stužkové klasiky je dneska spousta dalších variant, tak se pojď mrknout, čím dnes můžeš ozdobit své svatební hosty.

Označ si svého svatebčana

Vývazkem jsou označeni všichni svatebčané před svatebním obřadem. Pověřit tímto úkolem můžeš družičky nebo jinou důvěryhodnou osobu, která svatebčanům vývazky připne na klopu.

Jedině nevěsta je bez vývazku, tu každý bezpečně pozná. Ženich má pak v klopě korsáž, většinou s květinou stejnou z jakých má nevěsta kytici.
Rodiče a svědci pak mohou dostat zdobenější mašličky, svědkyně a družičky i květinové náramky.


Stužkové vývazky, které můžeš použít s myrtou (nebo jinou zelení) i bez

Stará dobrá klasika

Tradičním svatebním vývazkem je mašlička ze stužky s větvičkou myrty, která je symbolem štěstí, lásky a plodnosti. Když není po ruce myrta, používají se větvičky buxusu (zimostráze), případně se dají použít třeba větvičky rozmarýnu nebo levandule. K oděvu svatebčanů se připnou špendlíkem.

Mašle všeho druhu

Asi nejčastějším vývazkem jsou dnes mašličky ze stužek od těch nejjednodušších jednovrstvých „smyček“ až po několikavrstvé kytičky. Používají se nejčastěji atlasové stužky 4 – 6 mm široké, laděné do barvy svatby. V posledních letech jsou oblíbené i mašličky z juty a krajky ve všemožných kombinacích. Střed mašličky se zdobí nejen hlavičkovým špendlíkem, ale i dřevěnými srdíčky a dalšími dřevěnými tvary (třeba jsem našla i letadlo – proč ne) s gravírováním i bez, knoflíky, papírovými kokardami s iniciály, perličkami, látkovými květinkami apod.

Pokud chceš mašličkové svatební vývazky vyrábět sama, můžeš se inspirovat mými návody. Ceny hotových vývazků se pohybují od 4 Kč do 30 Kč za kus, podle složitosti a použitého materiálu. Hotové vývazky pořídíš například v tomto e-shopu.

Placky s vlastním designem

Oblíbenou alternativou stužkových mašliček jsou placky (buttony), na které si necháš udělat potisk dle svého přání. Cena je od 14 Kč/ks a odvíjí se podle velikosti a taky objednaného množství – čím víc, tím levnější. Objednat si své placky můžeš například v e-shopu Svatební maličkosti.

Další možnou variantou jsou dřevěné placky s gravírováním, které se dají pořídit od 26 Kč/ks.


svatebni_placka_par_traktor
Placka s vlastním motivem je super alternativou klasických vývazků
zdroj: www.svatebnimalickosti.cz

Kolíčky nejen na prádlo

Zajímavou alternativou voničky jsou nazdobené dřevěné mini kolíčky. Takový kolíček pořídíš od 10 Kč/ ks.

Látkové květiny Kanzashi

Jako netradiční vývazek se dají použít i květinky Kanzashi vytvořené z látky nebo stužek s různým zdobením. Vhodné jsou i na náramky pro družičky či svědkyni namísto živých květin.

Kanzashi kytičky mají na svatbě široké využití od vývazků po ozdoby pro nevěstu nebo dekorace
zdroj: Pixabay.com

Jestli chceš být opravdu originální, můžeš si vybrat i z dalších méně tradičních materiálů.

Kouzla s papírem

Vývazky můžeš mít i z papíru, z nichž známější jsou kokardy. Ale takové origami srdíčka nebo jeřáby, to už hned tak někdo nemá.

Vývazky z látky a dalších materiálů

Nevšední jsou i vývazky ušité z látky nebo filcu, které můžou mít všelijakou podobu. Příznivce háčkování určitě nadchnou háčkované vývazky.

I tady prostě platí, že fantazii se meze nekladou 🙂 Inspiraci jsem čerpala z Fleru, kde všechny zmíněné varianty vývazků můžeš najít.

I takovou podobu může mít ženichova korsáž nebo vývazek
zdroj: Pixabay.com

Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám 🙂