dřevěná krabice s šiškami a podzimními plody svatebni fotky
Inspirace, Praktické info

Nepodceňujte výběr svatebního fotografa aneb jak najít toho pravého

K dokonalé svatbě patří dokonalé fotky. Přece jen to je jedna z mála věcí, co vám po svatbě zůstane a bude připomínat ty jedinečné okamžiky i za 50 let. Jak na výběr svatebního fotografa včetně otázek, na které se nezapomeňte zeptat při osobní schůzce jsem sepsala v tomhle článku.

Kdy začít hledat svatebního fotografa

Jak už to tak bývá, kvalitní dodavatelé mají diáře plné dlouho dopředu. A nejinak je to u svatebních fotografů. Proto pokud plánujete svatbu „do roka a do dne“ a ještě k tomu v nejvytíženějším letním období, vrhněte se na výběr svatebního fotografa hned, jak si stanovíte termín a vyberete místo. Ideální doba, kdy začít je rok před svatbou. V případě, že svatbu máte mimo sezónu, bude stačit půl roku.

Kde hledat svatebního fotografa

Jako první rozhoďte sítě mezi své známe, kteří už mají po svatbě a jejich svatební fotky se vám oběma líbí. Zeptejte se, jak byli s přístupem fotografa spokojeni a požádejte je o kontakt.

Dalším místem, kde si řekněte novomanželům o doporučení fotografa z vašeho kraje, jsou svatební diskusní fóra a skupiny na sociálních sítích.

Jestli ještě nemáte vybráno, pak je tu strýček Google a katalogy svatebních dodavatelů.

Nevynechejte ani svatební veletrhy a menší akce ve vašem okolí. Výhodou je osobní setkání, kdy zjistíte, jestli je vám, kromě fotografovy tvorby, sympatická i jeho osobnost.

TIP: Jestli opravdu chcete fotky podle svých představ, nenechte si někým z rodiny či přátel vnucovat jejich volbu s tím, že vám fotografa zařídí. Vždy chtějte vidět jeho portfolio svatebních fotek a podle toho se rozhodněte.

Jak na výběr svatebního fotografa

Teď jste ve fázi, kdy máte hromadu referencí a představu o tom, jak by měly vaše fotografie vypadat. V klidu si projeďte webové prezentace jednotlivých fotografů a vyberte si ty, které oslovíte. Podle čeho ale vybírat?

Styl fotek

Každý fotograf má svůj osobitý styl, jakým fotí. Někteří se více zaměřují na reportážní fotky neboli momentky a někdo se více věnuje portrétní fotografii. I tak je ale focení svatby kombinací obou těchto stylů.

Na fotky používají rozdílné filtry, různou míru retuše a dalších úprav. Vybírejte tedy takového fotografa, který je schopný splnit vaši představu.

výběr svatebního fotografa
Prací profesionálního fotografa je zachytit všechny důležité momenty svatebního dne
Zdroj: Photo by NeONBRAND on Unsplash

Cena

Jak se shodne většina profíků, cena by neměla být primárním kritériem, které rozhodne o výběru fotografa. Při sestavování svatebního rozpočtu jste si stanovili určitou částku, kterou jste ochotni za fotografa vydat. Pokud jste našli někoho, kdo se vám svou tvorbou zamlouvá, ale jeho cena překračuje váš strop o pár tisíc, zkuste se ještě jednou podívat, jestli se nedá ušetřit na něčem jiném.

Ceny se pohybují obvykle od 3 000 Kč do 30 000 Kč podle rozsahu služeb. Rozdílný ceník může mít fotograf v sezóně a mimosezóně, dokonce i v určitých dnech. Rozdíly v cenách jsou i v jednotlivých krajích.

Co všechno vlastně částka zahrnuje? Počet hodin strávených na svatbě, dobu strávenou úpravou fotografií, počet vytištěných fotek, cestovné, případně další služby jako fotokniha, DVD, video z fotek, náklady na druhého fotografa nebo asistenta. Dále se v ní promítají i náklady na fototechniku a licenci na software pro úpravu fotek.

Většina fotografů nabízí cenové balíčky, které obsahují různý rozsah služeb. Pokud oželíte focení svatebních příprav a večerního veselí, ale jde vám hlavně o zachycení obřadu a portrétní fotky, dá se ušetřit i takto.

I tady platí, že vysoká cena není zárukou kvality a naopak. Rozdíl je i v tom, jestli se jedná jen o přivýdělek nebo jde o fotografa na plný úvazek.

Osobní sympatie

První dojem je důležitý. A to nejen při osobním setkání, ale už při prohlížení samotného webu fotografa, z emailové i telefonické komunikace.

Přece nebudete chtít strávit svůj velký den s někým, kdo je vám něčím nesympatický.

Zaslání poptávky

Vybrali jste si 3 – 5 favoritů, je načase je oslovit, jestli jsou ve vašem termínu svatby ještě volní. Co by měla poptávka obsahovat?

  • termín svatby,
  • místo svatby,
  • vaší představu o rozsahu focení.
výběr svatebního fotografa
Reportáž ze svatebních příprav nevěsty a ženicha je pěknou vzpomínkou
Zdroj: Photo by Pixabay from Pexels

Osobní schůzka s fotografem je základ

A jde se do finále! Oslovený fotograf má volno a dohodli jste se na osobní schůzce. Pokud ji sám automaticky nenavrhne, trvejte na ni. Důvodů je hned několik:

  1. Zjistíte, jak si spolu lidsky sednete. Jak už jsem psala výše, osobní sympatie hrají důležitou roli.
  2. Podíváte se na vytištěné fotografie, protože rozdíl mezi zobrazením fotek na monitoru počítače a v tištěné podobě je docela velký.
  3. Chtějte vidět fotky z průběhu celého svatebního dne od příprav po večerní zábavu a pro srovnání i z více než jedné svatby.
  4. Sdělíte mu svou představu. Můžete si pro inspiraci vytisknout fotky z internetu a zeptat se, jestli je schopný vás takto vyfotit.

A o čem se spolu na schůzce budete bavit? Sepsala jsem několik otázek, na které se určitě zeptejte, ať víte, co si vlastně objednáváte.

Otázky pro osobní schůzku se svatebním fotografem:

  • Jaké jsou ceny a co vše zahrnují?
  • Zahrnuje cena i cestovné nebo je doplatek zvlášť?
  • Jaká je výše zálohy?
  • Kdy doplatíte zbytek ceny?
    Zpravidla se platí až po předání hotových fotek.
  • Uzavře s vámi písemnou smlouvu?
  • Kolik dostanete tištěných fotek a kolik v elektronické podobě?
  • Můžete si vybrat, které fotky chcete vytisknout nebo je vybírá sám?
  • Jak dlouho trvá dodání fotek?
    Doba dodání je obvykle mezi 1 – 6 týdny, průměr je 3 – 4 týdny.
  • V jaké podobě dostanete fotografie?
    Vytištěné, formou fotoknihy, na DVD, USB, online galerie.
  • V jakém formátu fotky dostanete?
    Fotky v elektronické podobě mohou mít formát pro tisk, ale taky zmenšenou velikost pro sociální sítě. V tištěné podobě se jedná většinou o formáty 10 x 15 cm a 13 x 18 cm.
  • Kolik času budete potřebovat na focení?
    Pro naplánování harmonogramu dne.
  • Nabízí i předsvatební focení?
  • Nabízí focení novomanželů před obřadem nebo v jiný den po svatbě?
    Ne všichni se chtějí vzdálit na pár hodin od svatebčanů a jít se fotit. Pořídit svatební fotky v jiný den než je svatba je taky možnost, jen má i svá úskalí. Hlavně finanční, pokud budeš znova zařizovat svatební šaty, kadeřnici a vizážistku.
  • Má pro svatební fotografie vlastní koncept nebo dá prostor i vašim nápadům?
  • Pracuje sám nebo má asistenta?
  • Kolik osob bude případně potřeba k pomoci při focení?
  • Jaké další služby je schopný zajistit?
    Např. fotokoutek, instantní foťák, vytvoření fotoknihy, video.
  • Má kontakty i na další svatební dodavatele, které by mohl doporučit?
    Třeba vám doporučí dobrou cukrářku, kameramana nebo vizážistku.
  • Jaký je jeho krizový plán v případě nepovedených fotek, jakou formou dělá zálohy a má náhradníka v případě nemoci?

Nebojte, nemusíte si to všechno nosit v hlavě nebo složitě přepisovat. Stačí si stáhnout otázky k vytištění a vzít si je sebou, ať na nic důležitého nezapomenete.

Nezapomeňte na písemnou smlouvu

Určitě trvejte na sepsání písemné smlouvy, ve které bude uvedený rozsah toho, co si objednáváte, práva a povinnosti vaše i fotografa. Ušetříte si tím různá nedorozumění. Profesionální fotograf vám písemnou smlouvu nabídne automaticky.

Co by měla smlouva obsahovat:

  • Kdo s kým smlouvu uzavírá,
  • Rozsah služeb – jak dlouho a co bude fotit,
  • Místo svatby,
  • Cena – za čas focení, za dopravu, za přes čas,
  • Záloha – její výše, odečet od konečné ceny a je-li vratná nebo ne v případě odstoupení od smlouvy,
  • Způsob platby,
  • Kolik dostanete fotek upravených, vytištěných a v jaké podobě a formátech,
  • Za jak dlouho dostanete fotky a jaké jsou podmínky, pokud smluvený termín nedodrží (sleva, sankce),
  • Kdo vybírá finální fotky k úpravě a tisku – fotograf sám nebo i vy,
  • Práva k fotografiím – použití fotek pro prezentaci fotografa, v jakém rozsahu můžete nakládat s fotkami vy,
  • Další ujednání o kvalitě fotek, podmínky odstoupení od smlouvy, reklamace, práva a povinnosti obou stran.
výběr svatebního fotografa
Romantické portrétní fotografie novomanželů nesmí chybět v žádné svatebním albu
Zdroj: Image by Scott Webb from Pixabay

Kombinace profík a začátečník

Třeba se vám zalíbí myšlenka, že někdo nabízí nafocení vaší svatby zdarma nebo za malý poplatek jako druhý fotograf. Proč ne, může zachytit zase jiné okamžiky a jeden člověk nemůže být všude.

Informujte ale o tom svého hlavního fotografa a ideálně mu dejte předem kontakt, aby se spolu domluvili. Důležité je, aby si nelezli vzájemně do záběru a nemuseli jste tak být smutní, že se fotky nepovedly ani od jednoho z nich.

Fotograf je taky svatebním hostem

Několikrát jsem v různých diskusích narazila na dotaz, jestli pro fotografa zajišťovat občerstvení. Určitě ano, i když je tam pracovně, je to taky člověk, kterého jste pozvali, aby se stal součástí vašeho velkého dne, takže je slušnost ho i pohostit. U svatebního stolu může sedět na jeho konci, případně mu vyhraďte jiné místo, kde bude mít své zázemí.

O tom, jak na výběr svatebního fotografa, už teď víte všechno, tak se mrkněte, na co myslet při výběru hudby na svatbu.

Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám 🙂