detail_svatebni_noviny_s_peceti
Inspirace, Svatební noviny

Svatební noviny pobaví i potěší

Svatební noviny slouží k zabavení svatebčanů a taky jim zůstanou jako originální dárek a památka na svatbu. Co do těch svatebních novin ale napsat?

Obsah svatebních novin

Nemusíš tvořit zrovna 50 stránkové vydání, stačí pár stránek, ve kterých napíšeš:

  • úvodní slovo
  • informace ke svatebnímu dni jako harmonogram a menu,
  • něco o vás snoubencích – aby vás poznala i druhá část rodiny, ale zároveň nemusí jít o vyčerpávající informace ve stylu životopisu,
  • jak probíhaly zásnuby – určitě se najde někdo, kdo to ještě neslyšel nebo si to už nepamatuje
  • zajímavosti o místě či datu svatby, svatebních tradicích, apod.,
  • fotogalerii vašich společných fotek či fotek z dětství – fotky milují snad všichni a čím vtipnější, tím lepší. Já například vybrala fotky z dětství, na kterých máme společný prvek (např. se sourozenci, s hudebními nástroji, miminka, aj.),
  • vtipy a vtipné texty – ty tam prostě nesmí chybět, smích přece léčí 🙂 Mimo vtipy můžeš napsat i klasické novinové vtipné články typu, že díky vaší svatbě hlásí ve vaší obci dopravní kolaps, že na vaši svatbu dorazí významné osobnosti jako Brad Pitt, apod.
  • můžete vytvořit křížovku například s informacemi, které se svatebčané dozvěděli z novin,
  • poděkování svatebčanům

Fantazii se meze nekladou. Řiď se tím, co by sis ty jako host chtěla přečíst.

svatebni_noviny_na_stole
Naše svatební noviny

Jaký zvolit program pro tvorbu novin

Jednoduché svatební noviny si spíchneš klidně ve Wordu nebo si s nimi můžeš vyhrát v online grafickém editoru CANVA, ve kterém jsem vyráběla i ty naše. Ve vyhledávání šablon stačí zadat „NEWSLETTER“ a vyskočí ti několik šablon zdarma, které si můžeš upravit.

nahled_graficky_editor_canva
Náhled šablon grafického editoru CANVA

Obsah by byl a co dál…

Co se týče formátu, tak nejvhodnější je klasická A4 pro tisk, ale můžeš mít i menší formát A5 nebo i A3, pokud na to máš tiskárnu.

Spojení stránek jsem vyřešila jednoduše děrovačkou a mašlí ze stužky. Můžeš je spojit i jinak např. sešívačkou nebo násuvným hřbetem či kroužkovou vazbou.

Počet kusů jsem řešila v duchu hesla „svatební noviny do každé rodiny“, takže byl pro každou rodinu jeden výtisk. Ve finále na ně většina lidí neměla prostor si je na místě přečíst a četla je až v klidu doma.

Níže najdeš tipy z tohoto webu, které můžeš do svatebních novin použít:

Jestli se na tvorbu novin přesto necítíš, můžeš poprosit třeba šikovnou kamarádku nebo pokud takovou nemáš a nevadí ti, že si za ně zaplatíš, můžeš si je nechat vyrobit na zakázku. Jestli ale neaspiruješ na Pulitzerovu cenu, tak je hravě zvládneš i sama.

Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám 🙂