stary_par_na_prochazce
Inspirace, Svatební noviny

Oslavy svatebního výročí a jejich názvy

Svatbu už máte za sebou a každý rok si budete připomínat ten nezapomenutelný den. Věděla si, že každé výročí má i svůj název a podle něho i vhodné dárky? V tomto článku najdeš přehled svatebních výročí, který poslouží nejen jako inspirace pro vás, ale taky jako zajímavost pro svatebčany do svatebních novin.

banner-colored-stones-728x90.png

Přehled svatebních výročí

Bavlněná svatba – 1 rok

Jste manželé už rok a oslavě prvního výročí se říká bavlněná svatba. Od muže očekávej kytici z karafiátů nebo perleťové výrobky. A podle tradice byste si měli vyměnit kapesníčky nebo jiné bavlněné výrobky.

Papírová svatba – 2 roky

Dva roky manželství oslavte dárkem z papíru – například knihou, voucherem nebo vstupenkou na nějakou kulturní akci. Od manžela se můžeš těšit na kytici z konvalinek nebo šperky z českého granátu.

Kožená svatba – 3 roky

Po třech letech si vyměňte dárky z kůže např. pásky, boty, kabelky, peněženky. Vhodnými květinami pro toto výročí jsou slunečnice a šperky nebo dekorace z měsíčního kamene.

Květinová svatba – 4 roky

Toto výročí se nazývá také „ovocná“ svatba. Květinou tohoto roku je hortenzie a vhodným šperkem jsou ty s modrým topazem. Jako dárek zvolte i ovocný koš nebo třeba celý ovocný strom.

TIP: Oslavte výročí společným zážitkem. Dáte si společný relax, pokusíte se vyřešit úkoly v únikové hře nebo dáte přednost troše adrenalinu?

Dřevěná svatba – 5 let

První „pětiletka“ je za vámi a manžel ti natrhá kytici sedmikrásek a sežene šperk s růženínem. Vhodným dárkem jsou výrobky ze dřeva.

dve sklenice cerveneho vina ruze a svicka
Výročí oslavte podle svého gusta, třeba dobrou večeří
a kvalitním vínem.
(Photo by rawpixel on Unsplash)

Železná svatba – 6 let

Železná nebo i zinková svatba, tak tady se můžeš těšit z kytice kal a šperkem z ametystů. Jako symbol pevného svazku si vyměňte výrobky ze železa.

Vlněná svatba – 7 let

Někdy zvaná také měděná svatba. Manžel tě potěší kyticí frézií, šperkem z černého kamene onyx a nějakým tím praktickým vlněným měkkým dárkem například svetrem nebo šálou.

Bronzová svatba – 8 let

Bronzovou nebo také plechovou svatbu oslavíte po 8 letech společného soužití. Těš se na kytici šeříku a šperk z bronzu nebo turmalínu.

Hliněná svatba – 9 let

Po devíti letech manželství dostaneš kytičku strelície nejlépe v hliněném květináči a k tomu šperk z lazuritu.

Cínová svatba – 10 let

První kulaté výročí svatby. Potěší tě květiny narcisů a doplněk se zeleným turmalínem. Podle tradice byste měli společně lít olovo nebo si darovat cínové figurky.

TIP: Společné romantické chvilky spolu strávíte díky originálnímu Kalendáři pro zamilované. Skvělý dárek nejen k výročí, ale i k Valentýnu, narozeninám, Vánocům nebo prostě jen tak. Vybrat si můžeš i variantu Kalendáře pro zamilované k dotvoření, který doplníš oblíbenými produkty tvého miláčka.

Ocelová svatba – 11 let

Při oslavě ocelové svatby ti určitě udělají radost kytice z tulipánů a šperk z modrého kamene tyrkys a chirurgické oceli.

Hedvábná svatba – 12 let

Po 12 letech manželství je vhodnou květinou pivoňka a šperky s nefritem. Hedvábné dárky v podobě šátků, kravat nebo povlečení jsou pro tuto příležitost nejvhodnější.

Krajková svatba – 13 let

13 let spolu oslavte nákupem třeba krajkového spodního prádla, kterým uděláte radost oběma. Květinou vhodnou pro toto výročí je chryzantéma a kamenem cintorín.

Slonovinová svatba – 14 let

Pro oslavy 14 let manželství je ideální květinou jiřina a šperky s opály.

Křišťálová svatba – 15 let

15 let společného soužíti se nazývá taky skleněná svatba. Manžel ti jistě udělá radost kyticí růží a k nim ozdobou s rodonitem. Dalším vhodným dárkem jsou výrobky z křišťálu nebo broušeného skla.

Porcelánová svatba – 20 let

Po 20 letech si můžete dopřát koupi nového porcelánového jídelního servisu. Vhodnou kytkou jsou astry a šperky se smaragdy.

Stříbrná svatba – 25 let

Jak už název napovídá, tak o stříbrné svatbě je vhodné darovat něco ze stříbra. Květinou tohoto výročí jsou kosatce a kamenem zelený granát.

orchidej a perlovy nahrdelnik na organze
Perlový šperk k 30. výročí svatby určitě potěší

Perlová svatba – 30 let

Po 30 letech se můžeš těšit na ozdůbku z perel a kytici z lilií.

Korálová svatba – 35 let

Výročí svatby po 35 letech se jinak říká plátěná nebo lněná svatba. Podle vkusu jsou vhodnými dárky výrobky z plátna, lnu nebo mořských korálů – třeba mořské perly.

Rubínová svatba – 40 let

K oslavě 40 let společného života se hodí kytice gladiol a šperk rudých rubínů.

Safírová svatba – 45 let

K safírové svatbě patří šperk ze safíru.

Zlatá svatba – 50 let

Už jste spolu vydrželi celé půl století a oslavujete tzv. zlatou svatbu. Oslavte to s rodinou a přáteli a obnovte svůj svatební slib. Vhodnými květinami jsou žluté růže a zlaté šperky.

Smaragdová svatba – 55 let

Při oslavě výročí smaragdové svatby určitě nepohrdneš šperkem se smaragdy.

Diamantová svatba – 60 let

Po 60 letech spolu při oslavě diamantové svatby očekávej dárek s diamantem.

Kamenná svatba – 65 let

Pevnost vašeho svazku po 65 letech symbolizuje dárek z kamene nebo šperk se safíry.

Platinová svatba – 70 let

Jste spolu už 70 let a slavíte platinovou neboli briliantovou svatbu. Nejvhodnějším dárkem jsou tak šperky s brilianty.

Korunovační svatba – 75 let

Pokud spolu vydržíte 75 let v manželství, oslavíte korunovační svatbu. Vhodnou květinou je jakákoliv vázaná kytice a krásný šperk.

stary_zamilovany_par
Foto: Pixabay.com
„Láska nepozná stáří.“ – Stendhal
(Zdroj: https://citaty.net, )

Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *