domky_maledivy_ocean
Inspirace, Svatební cesta

18 exotických destinací pro vysněnou svatební cestu

Krásné bílé pláže, voda hrající všemi odstíny modré, panenská příroda a pohodička na lehátku s drinkem v ruce se svou drahou polovičkou. Taky si tak představuješ svou vysněnou svatební cestu? Chcete si splnit sen a navštívit nějakou exotickou destinaci, ale ještě nevíte, kam vyrazit? Mrkni na můj výběr 18 exotických míst, která jsou pro líbánky jako stvořené.

Plánování svatební cesty do exotických krajin

K plánování svatby patří i svatební cesta, na které si zaslouženě odpočinete a budete mít čas se věnovat jeden druhému. Na co je třeba myslet při plánování líbánek do exotických krajin?

Rozpočet

Jako první odrazový můstek bude určitě částka, kterou hodláte do své svatební cesty investovat. Cesta do exotických koutů světa se nemusí nutně rovnat roční výplatě. Pokud chcete řešit svatební cestu až po svatbě a jste flexibilní, můžete ušetřit i na last minute zájezdech.

Výběr místa

Vyberete si svůj cíl podle rozpočtu nebo máte svou vysněnou destinaci, kam se chcete podívat. Tak či tak, před konečným výběrem místa a hotelu si vždy nejprve přečti recenze (ideálně na více nezávislých stránkách), prohlédni si okolí s pomocí Google Maps Street View (stačí kliknout na oranžového panáčka vpravo dole a přetáhnout jej na danou adresu v mapě), abyste se případně vyhnuli nepříjemnému „překvapení“ v podobě skládky, továrny nebo rušné ulice hned vedle 5 hvězdičkového hotelu. Promo fotografie jsou vždycky lákavé, ale není na škodu si to ověřit.

TIP: Pro plánování našich dovolených jsou mým pomocníkem stránky Tripadvisor, kde si přečtu nejen recenze na ubytování a restaurace, ale taky hledám tipy na zajímavá místa, která v dané lokalitě navštívit.

Termín

Už víte kam, teď ještě kdy. Hned po svatbě, za měsíc, za půl roku? S vybranou destinací souvisí zjistit si, kdy je hlavní sezóna a kdy se raději tomuto místu vyhnout například v období dešťů nebo naopak velkých veder apod., abyste potom na místo slunění na pláži jen nebyli zavření v hotelovém pokoji. Jsou ale místa, která lze navštívit po celý rok.

Cestovní doklady

Pro cesty mimo Evropskou unii, Schengenský prostor a evropských států, se kterými jsou uzavřeny mezinárodní dohody, budete potřebovat cestovní pas. Existují i výjimky exotických destinací, konkrétně zámořská území Francie (Francouzská Guyana, Guadeloupe, Martinik, Mayotte, Réunion a francouzská část ostrova Sv. Martin), kam můžete jet pouze na občanku, ale musí se jednat o přímý let z EU bez mezipřistání v zemi, kde je nutný cestovní pas.

Nezapomeňte si před nákupem ověřit nejen, jestli máte platný cestovní pas, ale i jaká musí být minimální platnost cestovního pasu pro návštěvu vybrané země. Většinou se uvádí 6 měsíců po ukončení pobytu. Jak to ale udělat, pokud se chystáte pár dnů po svatbě a zařizujete líbánky před svatbou? Pokud platnost tvého stávajícího pasu na dívčí jméno splňuje podmínky, je třeba vše zařizovat na své dívčí příjmení (v zahraničí opravdu nikdo neví, že jste se zrovna vzali), i když je oficiálně pas platný pouze 3 měsíce od uzavření manželství.

Pokud ani stávající pas nesplňuje podmínku požadované platnosti, budeš si muset před svatbou vyřídit pas nový na dívčí příjmení, který pak, pokud budeš potřebovat, nejpozději 3 měsíce po svatbě vyřídíš znova s novým příjmením.

Okořeňte své líbanky nevšedními zážitky
zdroj: Pixabay.com

Jestli budete kupovat svatební cestu až po svatbě, lze si vyřídit nový cestovní pas ve zrychleném řízení, a to:

  • do 24 hodin pracovního dne s vyzvednutím na Ministerstvu vnitra za poplatek 6000 Kč
  • do 5 pracovních dnů s vyzvednutím na obecním úřadě, kde byla žádost podána nebo na Ministerstvu vnitra za poplatek 3 000 Kč.

Podrobné informace k cestovním dokladům najdeš na stránkách Ministerstva vnitra.

Do některých zemí platí také vízová povinnost, proto i tuto informaci si nezapomeňte zjistit dopředu.
V případě cesty s CK ve většině případů je vyřízení víza součástí zájezdu, ale při cestě na „vlastní pěst“ si jej budete muset zajistit sami.

TIP: Všechny důležité informace k jednotlivým státům světa najdeš na stránkách Ministerstva zahraničí ČR. Stačí si vybrat na mapě nebo z nabídky vlevo světadíl, daný stát a následně vlevo v záložce Cestování najdeš potřebné info k vízům, bezpečnostní situaci a veškerá doporučení pro pobyt.

Očkování

Nezapomeňte se informovat i na povinná a doporučená očkování. Hlavně pokud hodláte trávit svatební cestu trochu akčněji mimo turistická centra. Přehledné informace pro jednotlivé země najdete tady.

Na „vlastní pěst“ nebo s cestovkou

V tomto případě je to dost individuální a záleží, jak jste velcí dobrodruzi a organizátoři. Pokud jste si sami schopni zajistit letenky, ubytování, transfery a případně víza a nemáte problém si sami vše zorganizovat a chcete navštívit více míst, může se cesta „na vlastní pěst“ vyplatit. Pokud to chcete mít bez starostí a užívat si jen na jednom místě a mít se v případě nějakého problému na koho obrátit, určitě se vyplatí jet na zájezd s cestovní kanceláří.

TIP: Kde začít hledat ubytování? Zkus například oblíbený Booking, kde si vybereš jak z hotelových rezortů, tak bydlení v soukromí. Velkou a užitečnou výhodou jsou recenze a hodnocení hostů, takže víš do čeho jdeš a co čekat.

18 tipů na exotickou svatební cestu

Toliko k „stručnému“ úvodu a teď už k jednotlivým destinacím, u kterých jsem přidala i tipy na zajímavé aktivity a dobu, kdy se do dané destinace vydat.

Na světě je spousta nádherných míst, kdy každé má své kouzlo, takže nezoufej, pokud v mém výčtu to své vysněné nenajdeš. 🙂

Spojené arabské emiráty

Luxus uprostřed pouště, kombinace nejmodernějších staveb s orientální historií, nádherné pláže s průzračným mořem, to jsou Spojené arabské emiráty na Arabském poloostrově.

Dubaj vás bude lákat na návštěvu nejvyšší stavby světa Burj al Khalifa, nejluxusnějšího hotelu světa ve tvaru plachetnice Burj al- Arab, vynechat nesmíte ani Zlatý trh, zpívající fontánu, Staré město nebo největší nákupní centrum Dubai Mall se spousty atrakcí jako akvárium nebo kluziště. V Mall of the Emirates si zas odskočíte z pláže na lyže.

V Abú Dhabí, hlavním městě, najdete třetí největší mešitu světa a nadšence do Ferrari potěší návštěva zábavního parku Ferrari World.

Pokud se chcete vyhnout těmto známým místům, objevte kouzlo dalších emirátů Ajman, Umm al-Qaiwain, Ras al Khaimah nebo Fujairah.

Tipy na nevšední zážitky: safari v poušti, snowboarding nebo lyžování na písečných dunách, surfing, potápění a šnorchlování, plavba tradiční lodí Dhow.

Kdy vyrazit: po celý rok, ideální je však období říjen až duben.

Dubaj
Zdroj: Pixabay.com

Kapverdské ostrovy

Exotický ráj s nekonečnými bílými plážemi obklopený azurově modrou vodou Atlantského oceánu. Z 10 ostrovů jsou nejvíce vyhledávané ostrovy Sal a Boa Vista. Pokud chcete vyzkoušet surfing, windsurfing nebo kiteboarding, tak tohle je tím pravým místem.

Tipy na nevšední zážitky: jízda na čtyřkolkách po písečných dunách, plavba na katamaránu, celodenní okruh po ostrově Sal, výlet na sopečný ostrov Fogo, surfing, kiteboarding, windsurfing, potápění, pozorování želv.

Kdy vyrazit: kdykoliv během roku

Thajsko

Ideální místo pro milovníky skvělého jídla, masáží, bílých pláží, rozmanité přírody a buddhistických památek. Příjemným bonusem je fakt, že jde o levnou destinaci.

K nejoblíbenější a luxusní oblasti patří ostrov Phuket, svůj ráj na zemi najdete i na mnoha dalších ostrovech v Andamanském moři např. Koh Samui, Phi Phi, Koh Chang, Koh Samet, Koh Lanta nebo Koh Jum. Na pobřeží jsou oblíbené oblasti Krabi a Pattaya.
Pro jedinečný zážitek z potápění nebo šnorchlování navštivte Koh Similan. Komu bude chybět ruch velkoměsta, určitě se zastavte v hlavním městě Bangkogu. Pokud vás omrzí ležení na pláži, vyrazte se podívat na čajovníkové či ananasové plantáže nebo národní parky ve východní části země.

Tipy na nevšední zážitky: potápění a šnorchlování, thajské masáže, kurz vaření thajského jídla, strávit den se slony v záchranném parku.

Kdy vyrazit: po celý rok, ideální období je od listopadu do února

Thajsko, Ranong
zdroj: Pixabay.com

Maledivy

Několik ostrůvků v Indickém oceánu, které zatím nejsou zasaženy masivním turismem, takže ideální místo na líbánky. Zářivě bílé pláže a tyrkysové moře s bohatým podmořským životem, prostě ráj na zemi. K vyhledávaným lokalitám patří Severní Malé Atol, Jižní Ari Atol a Kaafu. Vynechat byste neměli ani návštěvu hlavního města Malé.

Tipy na nevšední zážitky: šnorchlování a potápění, výlet lodí na sandbank, rybaření, krmení rejnoků.

Kdy vyrazit: po celý rok, hlavní sezóna je od listopadu do února.

Maledivy
zdroj: Pixabay.com

Srí Lanka

Líbánky s vůní čaje, nádherných buddhistických památek, krásných pláží i přírody. Pokud vás omrzí pláže, vydejte se na túru do Hill country, navštivte buddhistické chrámy a zážitkem bude i návštěva čajové plantáže nebo továrny na výrobu čaje.

K vyhledávaným destinacím patří hlavní město Kolombo, Kalutara, Beruwela, Bentota, Koggala, Negombo, Marawila, Waduwa, Hikkaduwa, Unnawatuna nebo Mirissa.

Tipy na nevšední zážitky: potápění a šnorchlování, surfing, pozorování velryb, setkání se slony.

Kdy vyrazit: po celý rok.

Kuba

Milujete rum, doutníky, stará americká auta a rytmy salsy? Tak to je Kuba, země kontrastů s nádhernou přírodou, tím pravým místem pro vaši svatební cestu. Návštěva historické Havany je povinností a nejkrásnější pláže najdete ve Varaderu, Cayo Largo a Cayo Coco.

Tipy na nevšední zážitky: potápění a šnorchlování, návštěva národního parku, večeře u místních, prohlídka tabákových plantáží a továrny, plavání s delfíny.

Kdy vyrazit: v období od prosince do března

Indonésie – Bali

Tropický ráj v Indickém oceánu, který vás uchvátí nejen nádhernými plážemi, ale také přírodou a kulturou. Na své si přijdou milovníci dobrého jídla a masáží. K vyhledávaným místům patří hlavní město Ubud, Kuta, Seminyak, Legian, Nusa Dua, Sanur a Lovina.

Tipy na nevšední zážitky: potápění a šnorchlování, surfing, rafting na řece Waja, návštěva hinduistických chrámů, setkání s opicemi v Opičím lese v Ubudu, pravá balijská masáž, návštěva rýžových polí.

Kdy vyrazit: po celý rok.

Bali
zdroj: Pixabay.com

Keňa

Chcete zažít pravé safari? Vydejte se do keňských národních parků na setkání se lvy, slony, zebrami, bůvoly a dalšími africkými zvířaty. Relax na pláži u Indického oceánu si užijete v Mombase a za návštěvu stojí i hlavní město Nairobi.

Tipy na nevšední zážitky: safari v národním parku, zdolání druhé nejvyšší africké hory Mt. Kenya, návštěva masajské vesnice.

Kdy vyrazit: v zimě od ledna do března, v létě od července do září.

Dominikánská republika

Dlouhé bílé pláže s křišťálovou vodou Karibského moře, chutné drinky, rytmy merengue a bachaty na každém rohu, rozmanitá příroda i historické památky – to vše zažijete v Dominikánské republice.

Mezi vyhledávané destinace patří Boca Chica, Juan Dolio, Puerto Plata a Punta Cana.

Tipy na nevšední zážitky: pozorování velryb, šnorchlování a potápění, surfing, horolezectví, rafting, canyoning v Damajagua.

Kdy vyrazit: po celý rok, ideálně období od listopadu do dubna.

Mexiko

Chcete odpočívat na bílých plážích, kde si vychutnáte pravou tequilu, prozkoumat obdivuhodné pyramidy Mayů a poznat krásnou přírodu? Zvolte pro svou svatební cestu Mexiko. Milovníci nočního života a atrakcí všeho druhu míří do letovisek Cancún a Playa del Carmen. Pro vyznavače romantických a klidnějších pobytů jsou vhodné destinace Puerto Morelos, Akumal, Puerto Aventuras, Tulum a Costa Maya.

Tipy na nevšední zážitky: potápění a šnorchlování, surfing, návštěva mayských památek, plavání s delfíny a želvami.

Kdy vyrazit: lze navštívit po celý rok, ale ideální termíny jsou od listopadu do května.

Mexiko – El Arco
zdroj: Pixabay.com

Vietnam

Nekonečné bílé pláže, vyhlášená asijská kuchyně, historické památky a rozmanitá příroda s největší jeskyní světa, vodopády a krásným pohořím Sapa s terasovitými políčky. Strávit líbanky tady můžete relaxem na pláži, ale nudit se tady nebudou ani aktivní jedinci.

Za ruchem velkoměsta a památkami se vydejte do hlavního města Hanoj nebo do Ho Či Minova města. Ty nejkrásnější pláže najdete na ostrově Phu Quoc a Con Dao, kde nebudete rušeni davy turistů, v okolí měst Nha Trang, Danang, Vung Tau a Mui Ne.

Tipy na nevšední zážitky: projížďka na lodi jeskyněmi v Trang An, trek po horách, potápění a šnorchlování, vyjížďka lodí s večeří, slaňování vodopádů, wingsurfing.

Kdy vyrazit: vyrazit můžete po celý rok, ale nejvhodnější období je od března do listopadu.

Pláž na ostrově Phu Quoc
zdroj: Pixabay.com

Zanzibar

Svatební cesta bez davů turistů na bílých plážích s tyrkysovou vodou, s vůní hřebíčku, takovou můžete zažít na ostrovech afrického Zanzibaru. K oblíbeným destinacím patří hlavní město Zanzibar, ve kterém nesmíte vynechat návštěvu Kamenného města, dále Matemwe, Nungwi, Kizimkazi a Jambiani.

Tipy na nevšední zážitky: vydejte se poznat tajemství pěstování exotického koření tzv. spice tour, potápění a šnorchlování, pozorování delfínů v okolí Kizimkazi, návštěva korálového parku Chumbe Island.

Kdy vyrazit: v obdobích od ledna do února a od června do října.

Mauricius

Malý tropický ráj s bílým pískem a průzračnou vodou, ale i nádhernou přírodou. Filatelisty určitě potěší možnost spatřit nejdražší poštovní známky na světě, aktivní jedince pak návštěva 7 vodopádů a národního parku Black River. Nezapomeňte ochutnat i místní rum.

K oblíbeným letoviskům patří Grand Baie, Flic en Flac, Le Morne a Belle Mare.

Tipy na nevšední zážitky: pozorování delfínů, surfing a windsurfing, šnorchlování a potápění, plavba katamaránem, rybaření, výlet ponorkou, slaňování vodopádů, návštěva distilérie s ochutnávkou rumu.

Kdy vyrazit: během celého roku, ideální doba je od října do května.

Seychely

Chcete strávit líbánky na nejkrásnějších plážích planety s minimem turistů? Vydejte se na Seychely. Objevte kouzlo ostrovů Mahé, Praslin, La Digue, Cerf , Denis, Sv. Anna, Desroches nebo Silhouette, pozorujte dechberoucí západy Slunce a vydejte se na průzkum panenské přírody.

Tipy na nevšední zážitky: šnorchlování a potápění, návštěva národního parku Vallée de Mai, pozorování západu Slunce z pláže Beau Vallon, návštěva distilérie s ochutnávkou rumu, trek v Morne Seychelois, cyklistika podél pobřeží, výlet za želvami, rybolov, plachtění.

Kdy vyrazit: po celý rok.

Seychely
zdroj: Pixabay.com

Trinidad a Tobago

Méně turisticky známé, ale o to zachovalejší, jsou tyto dva ostrovy v Karibiku, kde si užijete soukromí liduprázdných pláží a nádhernou přírodu s mnoha vodopády. K turistickým místům patří města Tobago, Trinidad, Scarborough, St. Joseph a Port of Spain.

Tipy na nevšední zážitky: šnorchlování a potápění, trek a návštěva vodopádů v Tobagu, pozorování želv, návštěva indiánské vesničky Carapichaima, pozorování ptáků v národním parku, návštěva asfaltového jezírka.

Kdy vyrazit: ideálně v období od prosince do května.

Havajské ostrovy

Perla Tichého oceánu – takovou mají přezdívku Havajské ostrovy, které jsou oblíbenou líbánkovou destinací, a to zejména ostrov Maui. Chybu ale neuděláte ani pokud zvolíte ostrov Hawai nebo Oahu. Každý z ostrovů má své kouzlo.

Nádherné pláže s vyhlášenou Waikiki beach v Honolulu, ráj surfařů i potápěčů, fascinující příroda se sopkami, vodopády a deštnými pralesy a na své si přijdou i fanoušci vojenské techniky při návštěvě vojenské základny Pearl Harbor.

Tipy na nevšední zážitky: potápění a šnorchlování, surfing, treky po horách a výjezd na Mauna Kea, výlet na sopky na Big Island, návštěva Pearl Harbor, pozorování západů slunce z Nuunalu, Tantalus nebo Magic Island, pozorování velryb, výlet na ostrov Lanai, návštěva ananasové plantáže.

Kdy vyrazit: po celý rok.

Fidži

Nekonečně bílé pláže s azurově modrou vodu Tichého oceánu, hinduistické památky a nádherná panenská příroda s vodopády, deštnými pralesy a písečnými dunami.

Fidži se skládá s několika ostrovů, z nichž největší jsou Viti Levu, Vanua Levu a Taveuni, kde najdete většinu dovolenkových resortů. Pokud hledáte místo s maximálním soukromím, můžete zvolit pobyt na menších ostrovech jako Matamanoa nebo Denarau.

Tipy na nevšední zážitky: potápění a šnorchlování, surfing, pozorování želv, žraloků a velryb, šnorchlování s mantami, návštěva tradiční fidžijské vesnice, treky po horách, koupání v sopečných termálních pramenech, kajaking okolo ostrova, návštěva ostrova Robinsona Crusoa.

Kdy vyrazit: dá se po celý rok, ale ideální jsou měsíce od dubna do listopadu.

Francouzská Polynésie – Bora Bora

Rozpočet vás netrápí a chcete zažít ráj na zemi na nejkrásnějším ostrově světa? Vydejte se na jeden z ostrovů Francouzské Polynésie v Tichém oceánu, a to Bora Bora. Nabídne odpočinek nejen na dlouhých bílých plážích, ale i rozmanitou a panenskou přírodu.

K dalším oblíbeným místům Francouzské Polynésie patří ostrov Tahiti a pro líbánky jako stvořený je i ostrov ve tvaru srdce Moorea.

Tipy na nevšední zážitky: plavání a šnorchlování, plavání se žraloky a rejnoky, treky v horách, surfing, windsurfing, návštěva památek Marae.

Kdy vyrazit: po celý rok, ideální dobou jsou pak měsíce od května do října.

Bora Bora
zdroj: Pixabay.com

Praktický přehled

V přehledu uvedených exotických destinacích najdeš, kdy je ideální čas na návštěvu a nejnižší orientační ceny za osobu za zájezdy s cestovkou (k červnu 2019 dle srovnávačů Dovolená a Invia) .

Už víš, kam vyrazíte? Mrkni se na nabídku zájezdů do tvé vysněné exotické líbánkové destinace.

Líbil se ti tento článek? Budu ráda, když o něm dáš vědět dalším nevěstám 🙂